Zdrowe Żywienie

Dlaczego olej nierafinowany jest zdrowszy? Poznaj różnicę między olejem rafinowanym i nierafinowanym.

Oleje nierafinowane z pierwszego tłoczenia uznawane są powszechnie za „lepsze” od swoich rafinowanych odpowiedników. Cz...

Sport / Rekreacja

Jakie suplementy są najlepsze dla sportowców?

Pojęcie suplementacji w odniesieniu do sportowców nabrało we współczesnej rzeczywistości bardzo szczególnego znaczenia. Na ry...

Dieta / Odchudzanie

Trening treningowi nierówny

Kolejne diety, godziny ćwiczeń na siłowni i... brak satysfakcjonujących efektów - to scenariusz dobrze zn...

Kosmetyki

Bieganie

Bieganie, a kontuzje

Ból kolana, piszczeli, zapalenie ścięgna Achillesa i złamania zmęczeniowe to najczęstsze kontuzje, jakie dotykają biegaczy. Do urazów dochodzi na skutek zbyt intensywnych treningów, nieodpowiedniego obuwia lub nagłej zmiany podłoża, po którym się biega. Na kontuzje najbardziej narażone są osoby, których trening nie jest dostosowany do faktycznych możliwości organizmu.

Kontuzje biegaczy – kolano biegacza

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego, nazywany też kolanem biegacza, to jedna z najczęściej występujących kontuzji u osób, które biegają. Uraz objawia się bólem, który nasila się w czasie aktywności fizycznej. Kontuzja wynika najczęściej z nieprawidłowej techniki biegania lub zbyt intensywnych treningów bez odpowiedniego przygotowania się do nich. Trening powinien być poprzedzony rozgrzewką, a prawidłowe bieganie, to bieganie na śródstopie z wyprostem biodra. Ból wywołany urazem może zmniejszyć specjalny stabilizator kolana, który można dostać w każdym sklepie ortopedycznym.

Zapalenie ścięgna Achillesa

Do zapalenia ścięgna Achillesa dochodzi w wyniku przeciążenia związanego z bieganiem. Ryzyko wystąpienia kontuzji zwiększa się, jeśli mięśnie łydki są słabe i nierozciągnięte, trening odbywa się w nieodpowiednim obuwiu lub następuje nagła zmiana podłoża, po którym się biegnie, np. z trawy na asfalt lub jego pochylenie. Do zapalenia może również dojść, kiedy trenujący zbyt szybko zwiększa dystans i tempo biegu, a także gdy zaczyna bardzo energiczne treningi po długiej przerwie. Uraz objawia się bólem w okolicy ścięgna, który nasila się przy próbie stawania na palce. Zdarza się, że w miejscu urazu pojawia się obrzęk.

Ból piszczeli u biegaczy

Początkujący biegacze, którzy nie mają jeszcze wystarczająco wytrenowanych mięśni piszczelowych przednich, mogą skarżyć się na bóle piszczeli w trakcie treningu. Dyskomfort odczuwają także zaawansowani sportowcy. Ból powodują najczęściej bardzo intensywne treningi, bieganie po pagórkowatych lub twardych terenach, oraz źle dobrane obuwie. Problem bolących piszczeli częściej występuje zimą, kiedy biega się po śliskim terenie, który nie daje całkowitego podparcia stopom.

Złamania zmęczeniowe w czasie biegania

U biegaczy najczęściej dochodzi do złamań kości piszczelowej, strzałkowej, piętowej oraz śródstopia. Uraz dotyka częściej osób, które rozpoczynają bieganie długodystansowe. Złamania zmęczeniowe wynikają z przekroczenia granicy wytrzymałości kości. Ryzyko kontuzji zwiększa się wraz z każdym kolejnym przebiegniętym kilometrem. Kiedy dojdzie do złamania, należy zaprzestać treningów do czasu całkowitego jego zagojenia się, co może potrwać kilka tygodni.

Zaloguj się do portalu, aby dodać komentarz

Zdrowie, Ciało, Umysł

Czy śmiech to zdrowie?! - Nauka wydaje opinię

Badania naukowców potwierdzają prawdziwość tezy, że "Śmiech to zdrowie"!. Jakie korzyści płyną z pogodnego stylu ży...

Ostanio komentowane

Skóra, Włosy, Paznokcie

SPA / Basen / Sauna

Wizyta w spa

Ostatnio na topie pojawił się nowy sposób na spędzenie chwil relaksu w malowniczym plenerze, w ...

Więcej w: Wyjdź z domu

Fitness, Ćwiczenia, Joga Pilates