Aktywnie

Najlepsze miejsca na spływ kajakowy

Kajak to czasem jedyny sposób dotarcia do miejsc, które inaczej są poza zasięgiem. To też bardzo przyjemny rodzaj aktywności fizycznej - przyzna to każdy, kto choć raz spróbował. W Polsce nie brakuje atrakcyjnych szlaków kajakowych o różnych stopniach trudności. Wybraliśmy 10 tras, które są szczególnie godne uwagi.

Spływ Brdą to jeden z dłuższych spływów kajakowych w Polsce. Można płynąć aż 233 km, co zajmie około 10-12 dni. Spływ Brdą można rozpocząć w miejscowości Świeszyno albo Nowa Brda, a zakończyć w Jeziorze Koronowskim.

W górnym biegu Brda płynie przez lasy, pola, łąki i mokradła, a na terenie rezerwatu Przytoń obfituje w przeszkody - liczne powalone przez bobry drzewa. Dalej, za miejscowością Mylof, Brda ma wartki nurt. Krajobrazy nadbrzeżne zmieniają się, gdy przepływamy przez Bory Tucholskie - dad stromymi piaskowymi brzegami mamy sosnowe i bukowe lasy, a na brzegu można wypatrzyć sarny i lisy. Tu rzeka staje się dość trudna: nurt jest wartki, a drzew w wodzie sporo. Im dalej w las, tym trudniej. Zakręty, liczne bystrza i liczne przeszkody sprawiają, że o wywrotkę nie jest trudno. Na odcinku uroczyska Piekło Brda ma niemalże górski charakter. Spokojnie robi się dopiero na Jeziorze Koronowskim. Trudności nie są jednak ekstremalne i Brda polecana jest na spływy rodzinne.

Czarna Hańcza to od lat jeden z najpopularniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Spływ najczęściej rozpoczyna się od jeziora Wigry - w Bryzglu. Jeśli nie chcemy przepływać przez Wigry, możemy zacząć w Starym Folwarku. Koniec spływu jest w miejscowości Rygol - tu możemy rozstać się z Czarną Hańczą i płynąć dalej Kanałem Augustowskim do Augustowa - Czarna Hańcza skręca w stronę granicy z Białorusią, którą przekracza, by ujść do Niemna.

Takiej rzeki jak Rawka na Mazowszu nikt się nie spodziewa! Dzika i dość trudna do spływania rzeka w całości zachowała naturalny charakter. Rawka płynie przez zdziczałe podmokłe łąki i pastwiska, trzciny, lasy, olsy i gęste zarośla. Brzegi Rawki są urozmaicone: czasem są płaskie, innym razem tworzą je piaszczyste kilkunastometrowe skarpy. W wodach Rawki żyje około 25 gatunków ryb, w tym chronione i bardzo rzadkie, jak głowacz białopłetwy i strzebla potokowa. Na całej, 95-kilometrowej długości Rawka stanowi rezerwat. W dużej części rzeka płynie przez teren Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

Dunajec znany jest głównie ze spływów tratwami z flisakami ze Sromowców do Szczawnicy, ale dobrzy kajakarze szturmują także i tę rzekę, najczęściej wykorzystując kajaki pneumatyczne albo dłubanki flisackie. Niedoświadczeni kajakarze mogą spłynąć jedynie parogodzinnymi trasami na łatwiejszych odcinkach Dunajca. Największe trudności są przed Nowym Sączem, później rzeka staje się łatwiejsza. Sprawni kajakarze mogą zdecydować się na trudniejsze trasy, z ekstremalnym wariantem włącznie. Szlak kajakowy Dunajca ma 202 km długości, spływać można od Nowego Targu do Ujścia Jezuickiego. Przepłynięcie całej tej trasy zajmuje 7-9 dni.