Aktywnie

Która z nas nie marzy, by mieć szczupłą sylwetkę? By być fit i nie mieć "oponki" na brzuchu, cellulitu i rozstępów na udach?
Niestety, nasze starania o zgrabną figurę kończą się na narzekaniu przed lustrem, brakuje nam motywacji i samozaparcia żeby coś z tym zrobić.

Przed nami okres jesienno - zimowy, czas, w którym mniej się ruszamy, więcej czasu spędzamy przed telewizorem lub komputerem. Ten czas nie sprzyja naszej figurze. W czasie brzydkiej pogody, gdy jest zimno lub ponuro, nie chce nam się wychodzić na spacer lub uprawiać sport. Najchętniej nie ruszałybyśmy się z wygodnego fotela, gdzie pod ręką mamy smakołyki skutecznie umilające popołudniowy czas spędzony w domu przed telewizorem. Niestety, zbędne kilogramy gromadzone są latami, dlatego dość trudno jest je szybko zlikwidować.

 

Jednak pamiętajmy, że dieta to nie tylko zmniejszenie ilości kalorii, ale przede wszystkim ruch.

Aby prawidłowo i zdrowo chudnąć najlepiej uprawiać jakikolwiek sport, który zwiększy zużycie energii i przyspieszy przemianę materii.

  • Można trenować biegi, jeżeli nie jest zbyt zimno - zamień samochód na rower, uprawiaj pływanie, tenis.
  • Zamień windę na schody, przejdź piechotą do sklepu po niewielkie zakupy lub do koleżanki na kawę
  • Zimowa pogoda sprzyja do uprawiania sportów zimowych, jednak sam spacer w zimowej scenerii o przyspieszonym kroku w celu rozgrzania ciała również jest dobry na początek. Możesz również wybrać się na łyżwy czy to do hali czy na lodowisko na świeżym powietrzu

 

Odpowiednie odżywianie kluczem do zdrowej, zgrabnej i szczupłej sylwetki:

  • Jeśli chcemy pozbyć się nadprogramowych, zbędnych kilogramów to musimy najpierw pozbyć się starych przyzwyczajeń. Musimy nauczyć się słuchać własnego ciała, jeść wtedy, gdy naprawdę odczuwamy głód, najlepiej żeby to były zdrowe, lekkie i przemyślane posiłki o w miarę stałej porze. Starajmy się unikać tzw. "śmieciowego" jedzenia w mieście. Jest ono nie tylko mało zdrowe ale przede wszystkim jest bardzo kaloryczne, pełne "pustych" kalorii.
  • Wiele osób je więcej niż jest im potrzebne, często przegryzając coś między posiłkami. Bywa, że robią to po prostu z nudów. Trzeba nauczyć się odróżniać prawdziwy głód od ochoty na coś do zjedzenia.
  • Jeżeli decydujemy się przejść na dietę, dobrze wtedy jest zgłosić się do dietetyka, który pomoże dobrać odpowiednią dla nas dietę. Będzie ona opierała się na tym, jak wygląda nasz styl życia, jaki zawód wykonujemy, co lubimy robić. Dietetyk odpowiednio zbilansuje naszą dietę, aby nie brakowało w niej żadnych wartości odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
  • Podczas diety powinniśmy ograniczyć słodycze oraz słodkie napoje gazowane, jednak nie zaszkodzi, gdy od czasu do czasu pozwolimy sobie na jakiegoś ulubionego łakocia. Nie popadajmy w skrajności, jeżeli kategorycznie będziemy sobie wszystkiego odmawiać to w końcu będziemy chodziły złe, sfrustrowane, niezadowolone i poddenerwowane. Ulubiony smakołyk nie tylko zaspokoi nasz apetyt na coś słodkiego, ale również poprawi nasz nastrój i samopoczucie.


Ważne jest, aby podczas zwiększonego wysiłku fizycznego odpowiednio nawadniać organizm. Dorosły człowiek powinien przyjmować około 2 litry płynów dziennie. Gdy jesteśmy na diecie, najlepiej pić wodę mineralną, ponieważ nie ma ona kalorii, ale mogą być również herbatki ziołowe lub owocowe bez cukru, naturalne soki owocowe lub warzywne, chude mleko.

Rozsądnie zaplanowana i urozmaicona dieta dostarczy naszemu organizmowi składników i witamin potrzebnych mu do zdrowego i wydajnego funkcjonowania.
Dużo świeżych owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych, zbożowych oraz w miarę zróżnicowane menu zapewnią nam szczupły i zdrowy wygląd, a dodatkowo uchronią na od efektu jo - jo. Jeżeli do tego dodamy odrobinę ruchu, zmienimy stare, złe nawyki i pokonamy lenistwo - to na wiosnę będziemy mogły pochwalić się nową, szczupłą sylwetką.

Tematy: