Aktywnie

Ubrania narciarskie

Gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera chętnie owijamy się w wełniane swetry i wybieramy ubiór na tak zwaną cebulkę. Na szczycie góry temperatura również nie rozpieszcza, często wieje zimny, przeszywający wiatr i aż chciałoby się wtedy otulić w gruby, miękki sweter. Niestety, kiedy wybieramy się na narty otulające palta i wełnę lepiej zostawić w szafie. Zamiast tego najlepiej wybrać solidną odzież techniczną, której parametry zostały stworzone specjalnie z myślą o uprawianiu sportów zimowych. Radzimy na co zwrócić uwagę wybierając zestaw ciuchów sportowych na narty.

„Na cebulkę”

Popularna zasada „na cebulkę” sprawdza się również na stoku narciarskim. W zależności od temperatury panującej na zewnątrz pod kurtkę ubieramy jedną lub dwie warstwy ciuchów. Pierwszą warstwę stanowi tak zwana bielizna termiczna lub bielizna termoaktywna. Drugą warstwą jest polar narciarski lub bluza sportowa wykonana ze specjalnego technicznego materiału.

Bielizna termiczna

Czy kiedykolwiek zdarzyło się Wam wyjść z domu w klapkach, po godzinie spaceru zerwała się ulewa, a do tego nie mieliście parasola? To porównanie może wydać się Wam absurdalne, ale podobne skutki będzie miało ubranie bawełnianej koszulki i codziennej bluzy pod kurtkę narciarską - po całym dniu na stoku wrócicie do domu przemoczeni. Dobra bielizna termoaktywna na przykład od Loeffler’a zapewni doskonałą izolację od zimna. Powinna być wykonana z szybkoschnącego materiału, który odprowadzi wilgoć z ciała. Modele bielizny termoaktywnej zazwyczaj są bezszwowe, a ich zadaniem jest odprowadzenie z ciała nadmiaru wilgoci, powstałej podczas wysiłku fizycznego. Równie ważne co dobór właściwego modelu, jest dopasowanie prawidłowego rozmiaru. Bielizna narciarska powinna dobrze przylegać do ciała, niczym druga skóra.

Wygoda przede wszystkim

Za ciasny polar, który uwiera pod pachami, nie odprowadza wilgoci, a do tego przesuwa się podczas jazdy. Brzmi znajomo? Na nartach bardziej niż gdziekolwiek indziej możecie doświadczyć skutków źle dobranej odzieży. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie i zaopatrzenie się w porządną odzież sportową przeznaczoną do uprawiania sportów zimowych. Co ubrać pod kurtkę narciarską? Wybierając się na stok najlepiej zrezygnować z ulubionej bluzy, a zamiast niej wybrać odpowiednio zaprojektowany polar narciarski.

Jaki polar wybrać na narty?

Polary narciarskie różnią się między sobą grubością. Jeżeli temperatura na stoku nie spada poniżej zera, nie będzie Ci potrzebny bardzo ciepły polar, ponieważ ocieplina kurtki narciarskiej i membrany pomagają utrzymać odpowiednia temperaturę ciała. Gdy spodziewasz się zmiennych warunków pogodowych podczas zimowego urlopu, najlepiej zabrać ze sobą więcej polarów narciarskich, które różnią się grubością. Wybieraj raczej modele bez kaptura, ale wyposażone w stójkę lub kołnierz, chroniący szyję i gardło przed podmuchami zimnego powietrza. W wyjątkowo zimne dni postaw na sweter puchowy, czyli rodzaj cienkiej kurtki, która wypełniona jest pierzem, softshell lub windstopper.

Kurtka i spodnie to podstawa!

Kurtka narciarska, podobnie jak pozostałe elementy garderoby narciarza, powinna być dobrze dopasowana, ale równocześnie niekrępująca ruchów. Nowoczesne kurtki narciarskie HEAD czy FISCHER wykonane są z elastycznych materiałów, które zapewniają dobre dopasowanie i równocześnie nie sprawiają dyskomfortu podczas jazdy. Kurtki typu model Hans Knauss o parametrach 20 000 oddychalności i nieprzemakalności sprawdzą się właściwie w każdych, nawet bardzo trudnych warunkach. Nie potrzebujemy dwóch różnych kurtek na bardzo ciepłe i mroźne dni, ponieważ oddychające tworzywa, z których wykonane są kurtki i znajdujące się w nich wywietrzniki sprawiają, że okrycia wierzchnie dopasowują się do warunków termicznych panujących w górach. Przy okazji kupna kurtki warto zdecydować się na sparowane z nią spodnie narciarskie. Zachowamy wtedy estetyczny wygląd stroju narciarskiego i zapewnimy sobie równą jakość wykonania całego ubioru.