Tipy / Porady / Ćwiczenia

Zapotrzebowanie na węglowodany

Dla prawidłowej pracy organizmu niezbędne jest dostarczenie mu wszelkich składników odżywczych uczestniczących w licznych przemianach biochemicznych. Wśród tych składników najważniejszymi są białka, węglowodany i tłuszcze. Węglowodany to główne składniki energetyczne w naszej diecie. Dostarczają one glukozy, a więc paliwa niezbędnego do pracy mięśni, które użytkowane jest na bieżąco oraz magazynowane w postaci glikogenu w mięśniach oraz w wątrobie. Oczywistym jest fakt, że zapotrzebowanie na glukozę wzrasta wraz z intensywnością wysiłku fizycznego.

Nasze naturalne zapasy jej w postaci glikogenu (zależne od indywidualnych parametrów) wynoszą średnio ok. 500g, co pozwala na kilka godzin średnio intensywnego wysiłku fizycznego, natomiast po jej wyczerpaniu następuje znaczące osłabienie siły mięśni i konieczne jest ponowne dostarczenie źródła energii. Podczas wysiłku najlepszym ich źródłem są produkty obfitujące w cukry proste, łatwo uwalniane do krwioobiegu, natomiast podczas codziennej diety sportowca, konieczne jest dostarczanie wolno uwalnianych węglowodanów złożonych, obecnych w produktach pełnoziarnistych.

 

O ile w codziennej diecie sportowca, uprawiającego średnio zaawansowane siłowo treningi, zaspokojenie zapotrzebowania na węglowodany nie jest trudne, o tyle w przypadku uzupełniania w trakcie wysiłku kiedy niemożliwe jest spożycie klasycznej przekąski, zastosowanie znajdują odżywki i preparaty, w tym również żele dla sportowców. Pozwalają one bardzo szybko uzupełnić niedobory glukozy i dobudować zapasy glikogenu, dzięki czemu dalszy wysiłek może być kontynuowany ze zbliżoną efektywnością.

 

Odpowiedni dobór odżywek jest niezwykle istotnym czynnikiem pomocnym w zwiększaniu możliwości sportowców. Warto zaopatrywać się w nie w sprawdzonych i pewnych miejscach oraz wybierać preparaty najlepszych producentów. Konieczne jest także dostosowanie dawki do potrzeb, tak aby uzyskać maksymalną wydajność, ale uniknąć nadmiaru węglowodanów, który może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego. Rodzaj odżywek warto dostosować do dyscypliny sportu.