Tipy / Porady / Ćwiczenia

Ćwiczenia na kręgosłup wzmocnią twoją kondycję i stan zdrowia. Dbając o prawidłową postawę będziemy mogli bez trudu biegać, skakać, zginać się i tańczyć! Prosty zestaw ćwiczeń pozwoli ci zadbać o plecy i cieszyć się świetną formą. Zacznij od dziś!

Pamiętam, że jako dziecko, mama upominała mnie, bym się nie garbiła. Nie lubiłam takich uwag. Teraz wiem jak bardzo były pożyteczne i jak ważny jest kręgosłup, dlatego powinnyśmy gimnastykować się każdego dnia, by nie dopuścić do "niepotrzebnego" bólu.

Zawsze powinniśmy ćwiczyć w przewietrzonym pokoju. Załóż lekki strój, najlepiej z naturalnego włókna. Zdejmij buty. Ćwicz na leżąco, ćwiczenia powtarzaj po 20-30 razy.

 

Zdrowy kręgosłup – ćwiczenia

  • Pierwsze ćwiczenie:

Kładziemy się na podłodze, nogi uginamy w kolanach, rozsuwamy stopy. Wyprostowane ręce przenosimy w górę i za głowę. Wdech. Powrót i wydech.

  • Drugie ćwiczenie:

Dalej leżymy na podłodze z nogami ugiętymi w kolanach. Ręce kładziemy wzdłuż tułowia. Podnosimy głowę jakbyśmy chciały obejrzeć nogi. Dotykamy brodą klatki piersiowej.

  • Trzecie ćwiczenie:

Leżymy na plecach. Jednocześnie podnosimy obie nogi zgięte w kolanach, przyciągamy je do klatki piersiowej. To ćwiczenie jest podobne, tylko ręce trzymamy wyprostowane za głową.

  • Czwarte ćwiczenie:

Leżymy na plecach, ręce splatamy pod głową. Ugięte w kolanach nogi przerzucamy raz na prawo, raz na lewo. Kolanem ugiętej lewej nogi dotykamy prawego łokcia. I odwrotnie.

  • Piąte ćwiczenie:

Robimy kołyskę: oba kolana przyciągamy do łokci, głową dotykamy kolan, jeśli możemy, oczywiście.

  • Szóste ćwiczenie:

Kładziemy się na brzuchu. Głowa na splecionych rękach. Nogi wyprostowane. Głowę odchylamy do tyłu. Odpoczywamy. Znów podnosimy i skręcamy w prawo i w lewo.

  • Siódme ćwiczenie:

Kładziemy się na brzuchu. Ręce kładziemy koło twarzy, odchylamy głowę do tyłu podnosząc się na rękach tak by były wyprostowane w łokciach. Po kilku sekundach wracamy do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenia na kręgosłup przydadzą się zarówno nam jak i naszym dzieciom. Koniecznie namawiajmy je do ruchu i sportu. To jedyna szansa, by wzmocnić dostatecznie mięśnie pleców.


Kiedy siedzimy, stoimy, chodzimy głowa nie powinna być przechylona do przodu ani na bok. Ucho, bark i biodro mają znajdować się w jednej linii. Ludzie, którzy tak się trzymają, mają nie tylko ładną sylwetkę, ale mniej męczą się, bo nie przeciążają nadmiernie kręgosłupa.