Sport i Rekreacja

Weltklasse Zürich IAAF

Podczas wczorajszego mityngu Diamentowej Ligi Weltklasse Zürich Marcin Lewandowski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) ustanowił rekord życiowy 1:43.79 i drugi raz w karierze pokonał 800 metrów w czasie poniżej 1:44.00.

Czwarty zawodnik mistrzostw świata w Daegu oraz Moskwie od początku dystansu biegł w czołówce wraz z wicemistrzem globu z Łuźników Nickiem Symmondsem. Ostatecznie na mecie Lewandowski był drugi (1:43.79) i przegrał tylko Amerykaninem (1:43.56). Czas Polaka  jest jego nowym rekordem życiowym oraz trzecim wynikiem w historii polskiej lekkoatletyki. Dodajmy, że rekord Polski w biegu na dystansie dwóch okrążeń (1:43.22) Paweł Czapiewski ustanowił 12 lat temu na tym samym stadionie. Trzecie miejsce zajął wczoraj Kenijczyk Ferguson Rotich Cheruiyot (1:44.39). Bieg na 800 metrów nie był zaliczany do klasyfikacji Diamentowej Ligi.

Piąte miejsce w biegu na 110 metrów przez płotki zajął w Zurychu Artur Noga. Podopieczny Andrzeja Radiuka biegnąc na zewnętrznym torze uzyskał czas 13.29, tylko o 0.03 s gorszy od  własnego rekordu Polski ustanowionego w niedzielę na warszawskim stadionie Orła. Najszybsi w biegu płotkarskim byli zawodnicy z USA (1, 2 i 4 w Moskwie): David Oliver (13.12), Ryan Wilson (13.24) i Jason Richardson (13.26).

Piotr Małachowski nie zdołał wygrać klasyfikacji końcowej Diamentowej Ligi 2013 w rzucie dyskiem plasując się na Letzigrund Stadion na siódmym miejscu z rezultatem 63.70. Jedno oczko wyżej od wicemistrza świata uplasował się szósty w Moskwie Robert Urbanek, który w ostatnim rzucie posłał dysk na 63.78. Zwyciężył Estończyk Gerd Kanter (67.02) przed mistrzem olimpijskim Robertem Hartingiem (66.83) i drugim w Londynie Irańczykiem, mieszkającym na co dzień w San Francisco, Ehsanem Hadadim (66.07). W klasyfikacji końcowej Diamentowej Ligi tryumfował Kanter (16 pkt.) przed Małachowskim (14 pkt.) i Hartingiem (12 pkt.).

W innych konkurencjach, rozgrywanych bez udziału Polaków, padło wiele wartościowych wyników. Usain Bolt pokonał 100 metrów w 9.90 pokonując swojego rodaka Nickela Ashmeade (9.94), Amerykanina Justina Gatlina (9.96) oraz Francuza Jimmy Vicaut (9.98). Trzech pierwszych zawodników konkursu skoku wzwyż zaliczyło 2.33 - wygrał Bohdan Bondarenko przed mistrzem tegorocznych igrzysk śródziemnomorskich Grekiem Konstandinosem Baniotisem i trenowanym przez Stanisława Szczyrbę rekordzistą Azji Mutazem Issą Barszimem. Ukrainiec Bondarenko ponownie atakował poprzeczkę zawieszoną na 2.46.

Podobnie jak w Moskwie najlepsza na 200 metrów była Shelly-Ann Fraser-Pryce (22.40) przed Murielle Ahoure (22.66) z Wybrzeża Kości Słoniowej. W biegu na 800 metrów pań trzy zawodniczki uzyskały rezultat poniżej 2 minut - wygrała Eunice Sum, mistrzyni świata z Moskwy, z czasem 1:58.82 przed Rosjanką Mariją Sawinową (1:58.93) oraz Marokanką Maliką Akkadoui (1:59.34). Rzut oszczepem wygrała Marija Abakumowa (68.94) trzeci raz po moskiewskim czempionacie pokonując złotą na Łużnikach Niemkę Christinę Obergföll (63.36).

Ostatni w tym sezonie mityng Diamentowej Ligi - Memorial Van Damme - odbędzie się 6 września na stadionie Króla Baudouina I w Brukseli.