Zdrowie / Uroda / Ciało / Umysł

Infekcje intymne należą do chorób wstydliwych, dlatego jeszcze do niedawna z tego powodu wiele kobiet nie zgłaszało się do lekarza po pomoc. Pamiętać należy, że każdego lekarza obowiązuje tajemnica lekarska, a skutki nieleczenia chorób intymnych (oprócz uciążliwych objawów), mogą doprowadzić nawet do bezpłodności.

 

Objawy infekcji

Do charakterystycznych objawów infekcji należą ból, pieczenie i świąd okolic intymnych, a także upławy. Zakażenia pochwy mogą być spowodowane przez bakterie, grzyby i pierwotniaki. Przy zakażeniach bakteryjnych, wywołanych najczęściej przez Gardnerella vaginalis lub Escherichia coli, pieczeniu i świądowi towarzyszą upławy, mające żółty kolor i nieprzyjemny, rybi zapach. Niezbędne w tym przypadku jest zastosowanie kuracji antybiotykowej.

Grzybica pochwy powstaje najczęściej w wyniku przyjmowania przez kobietę antybiotyków bez zastosowania odpowiedniej osłony. Drożdżaki typu Candida Albicans, na skutek braku lub osłabienia flory bakteryjnej pochwy namnażają się w niej bez kontroli, wywołując świąd, pieczenie i gęste, białe upławy. Leczenie polega na przyjmowaniu dopochwowych globulek przeciwgrzybicznych.

Infekcja wywołana przez pierwotniaka – rzęsistka pochwowego objawia się pieczeniem, świądem, parciem na pęcherz moczowy oraz żółto-zielonymi upławami. Do zakażenia dochodzi drogą płciową, chociaż można zarazić się również poprzez używanie wspólnego ręcznika z osobą chorą, kąpieli w tej samej wannie, publicznych toalet, czy sauny. Przez nieprzestrzeganie zasad higieny przez dorosłych, może wystąpić również u dzieci. Leczenie jest długotrwałe i polega na przyjmowaniu tabletek i maści niszczących pierwotniaki.

 

Kiedy można poradzić sobie bez interwencji lekarza

Nie zawsze mamy do czynienia z infekcją. Czasami, na skutek np. stresu, przemęczenia, zmianie proszku do prania lub płukania bielizny, noszenia obcisłych spodni, stosowania antykoncepcji itp. dochodzi do podrażnienia błony śluzowej okolic intymnych. Łatwo je załagodzić, stosując odpowiednie żele lub kremy dostępne w aptekach bez recepty. Również zaburzenia menstruacji mogą wpłynąć niekorzystnie na florę bakteryjną pochwy i wywołać stan zapalny. W takich wypadkach wystarczy zastosować probiotyk ginekologiczny, który skutecznie przywróci florę bakteryjną i usunie świąd oraz pieczenie okolic intymnych. Więcej informacji znaleźć można na stronie www.lactovaginal.pl.