Odchudzanie / Dietetyka

Co jeść, aby schudnąć?

Wielu osobom wydaje się, że odchudzanie musi być związane z bardzo intensywną i męczącą głodówką. Jednak wcale tak nie jest. Odpowiednio skomponowana dieta jest smaczna, zdrowa i pozwala na pozbycie się zbędnych kilogramów. Jeśli chcemy odżywiać się zdrowo i smacznie musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Jedz i pij regularnie

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by jeść posiłki w równych odstępach czasu. Jeśli przerwy między posiłkami wynoszą około trzech godzin, nie będziemy odczuwać potrzeby podjadania. Zaraz po przebudzeniu powinniśmy sobie przygotować bogate śniadanie, które zapewni organizmowi energię do działania i przyspieszamy metabolizm. W ciągu dnia powinniśmy jeść jeszcze cztery razy, a ostatni posiłek należy zjeść najpóźniej około trzech godzin przed zaśnięciem.

Bardzo ważne jest również, aby dbać o to, by wypijać odpowiednią ilość płynów. Dorosła osoba musi spożywać od półtora do dwóch litrów na dobę. Płyny najlepiej spożywać w przerwach między posiłkami. Woda jest potrzebna organizmowi do prawidłowej przemiany materii. Regularne picie wody zmniejsza również uczucie głodu.

Co jeść a czego unikać?

Jeśli mamy zamiar się odchudzać niektórych potraw trzeba unikać. Należą do nich między innymi dania smażone i tłuste. Niewskazane jest również stosowanie dużej ilości soli, cukru, słodyczy, oraz produktów wysoko przetworzonych. Pamiętajmy, że zawsze warto czytać etykiety.

Istnieje wiele produktów spożywczych wspomagających odchudzanie, które są smaczne, tanie i ogólnie dostępne. Jednym z nich jest na przykład zielona herbata, której picie przeciwdziała odkładaniu się tłuszczu, jak również zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych i układu krążenia. Zdrowe, pożywne i tanie są również płatki śniadaniowe, które możemy jeść nie tylko rano, ale także wieczorem. Do płatków nie należy używać mleka z dużą zawartością tłuszczu.

Osoby odchudzające się czasem również mają ochotę na małą przekąskę. Warto wtedy sięgnąć na przykład po masło orzechowe lub orzechy, które są źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3. Według badań naukowych spożywanie tych kwasów tłuszczowych redukuje poziom trójglicerydów we krwi, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko zawału serca.

Warto również wybierać produkty bogate w błonnik i wodę. Błonnik pełni rolę gąbki, która pochłania wodę i daje uczucie sytości. Pokarm taki jest również mało kaloryczny. Duża ilość błonnika znajduje się między innymi w kaszach pełnoziarnistych, ryżu, płatkach zbożowych, pieczywie pełnoziarnistym, warzywach i owocach.

Aktywny tryb życia

Bardzo często o odchudzaniu mówi się w kontekście ćwiczeń, jednak to właściwa dieta w dużo większym stopniu odpowiada za sukces. Ćwiczenia powinny tylko pełnić formę uzupełnienia. Najlepiej uprawiać taką formę aktywności fizycznej, która sprawia nam przyjemność. Nie katujmy się treningiem, który aktualnie jest modny, jeśli nie lubimy jeździć na rowerze.

Przy układaniu odpowiedniej diety i planowaniu zdrowego trybu życia należy skonsultować się ze specjalistą. Doświadczony dietetyk opracuje plan odżywiania dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Pomocni mogą być specjaliści przychodni Multi Med.