Odchudzanie / Dietetyka

Młode warzywa / Nowalijki

Nowalijki, z definicji to inaczej młode warzywa, które po raz pierwszy ukazują się w sezonie. Ich obecność możemy zaobserwować już w okresie marca, kiedy to stragany zaczynają zachęcać swoim kolorowym wyglądem. Nasz organizm niejako wyczerpany ubogą dietą zimową domaga się świeżych produktów, a tym samym zawartych w nich witamin. Czym kierować się przy zakupie warzyw, aby nasz wybór był najkorzystniejszy dla organizmu?

Dzisiejszy rynek spożywczy zdecydowanie sprzyja możliwościom wyboru pośród wielu owoców i warzyw. Niektóre z nich dostępne są niemal cały rok, sprowadzane z Hiszpanii czy Włoch. Problem pojawia się jednak w momencie przewożenia. W zapakowanych do transportu warzywach może dochodzić do powstawania niebezpiecznych dla zdrowia azotanów. Podobna sytuacja ma miejsce podczas masowej uprawy szklarniowej, szczególnie w okresie wzrostu roślin wczesnowiosennych. Duże zagęszczenie roślin na danym obszarze szklarni sprzyja występowaniu chorób czy pojawieniu się szkodników. Masowo stosowane środki ochrony kumulują się w roślinach, zatruwając je. Co więcej, aby zwiększyć wzrost wczesnych roślin, pożywki wzbogaca się dodatkowymi dawkami azotu, co znowu dostarcza nowej porcji azotanów. Szczególnie narażone na tego typu działania są warzywa takie jak rzodkiewka, szpinak, szczypior, zielone sałaty czy warzywa kapustne.

Alternatywą dla upraw szklarniowych jest uprawa ekologiczna. Rośliny uprawiane są na podłożu czysto naturalnym, a szeroko stosowane nawozy i komposty niwelują potrzebę stosowania pestycydów. Mówi się, iż uprawa ekologiczna dzięki swojej pozytywnej naturze sprzyja do generowania wyższej zawartości związków biologicznie czynników takich jak witamina C czy polifenole.

Jak wybierać nowalijki?

Przede wszystkim kieruj się zdrowym rozsądkiem. Nie wybieraj warzyw, które mają nienaturalną wielkość, są pomarszczone i uszkodzone. Unikaj tych zwiędniętych czy zaparzonych. Jeśli chcesz mieć pewność „czystych” i najmniej zanieczyszczonych warzyw wybieraj pomidory i ogórki, ze względu na ich mniejszą zdolność gromadzenia azotanów. Pamiętaj również o prawidłowym przechowywaniu, najlepiej w lodówce.

Jak widać, nie każde warzywa można zaliczyć, jako zdrowe. Nie zmienia to faktu, że dostarczanych przez nie cennych witamin i minerałów nie zastąpi żaden suplement. Warzywa wybierajmy z ekologicznych gospodarstw; dostarcza to pewności, że zostały wyprodukowane bez chemii.

Zdrowe diety Dietmap - sprawdź praktyczne plany dietetyczne stworzone przez wykwalifikowanych dietetyków klinicznych.

Tematy:

DIETA / ZDROWA ŻYWNOŚĆ / ODCHUDZANIE