Odchudzanie / Dietetyka

Badania nie pozostawiają złudzeń – ludzie otyli są znacznie bardziej narażeni na choroby układu krążenia niż ci o prawidłowej masie ciała. Dlaczego tak się dzieje? Jak zapobiegać groźnym chorobom serca? Wyjaśniamy.

W czasach kultu młodości i piękna utożsamianego ze szczupłą, wysportowaną sylwetką, posiadanie nadprogramowych kilogramów wiąże się bardzo często z brakiem akceptacji swojego wyglądu i wynikającym z tego niskim poczuciem własnej wartości. Ludziom puszystym nie ułatwia życia prowadzona na wielu frontach kampania na rzecz odchudzania i pracowania w pocie czoła nad „najlepszą wersją siebie” – czyli wersją w mniejszym rozmiarze. W kolorowej prasie, telewizji, a zwłaszcza w modzie promowane jest bardzo szczupłe ciało, a kanony piękna stały się ostatnimi czasy wyjątkowo restrykcyjne. Doprowadzona do granic absurdu obsesja na punkcie chudości wzbudza niekiedy niepokój – i to całkiem słuszny. Jednak panująca w społeczeństwie moda na aktywny styl życia i dbanie o właściwą dietę to trend niesłychanie potrzebny, szczególnie w Polsce. Wystarczy wspomnieć, że w ciągu ostatnich 30 lat liczba otyłych wzrosła w naszym kraju dwukrotnie, a polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Otyłość to nie tylko odbiegający od obowiązujących standardów wygląd. To choroba, która nieleczona niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, a zwłaszcza serca.

Zawał, nadciśnienie, niewydolność serca

Obecnie otyłość zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez specjalistów z British Heart Foundation, istnieje korelacja między otyłością, a schorzeniami układu krążenia oraz niektórymi nowotworami – m.in. macicy i nerek. Zespół pod kierownictwem dr Jennifer Logue z University of Glasgow wykazał, że otyłość bardzo często prowadzi do zawałów, choroby niedokrwiennej oraz niewydolności serca. Zauważono, że u ludzi otyłych szczególnie obciążone jest serce, które musi pompować znacznie większą ilość krwi. Aż o 60 proc. zwiększa się ryzyko śmiertelnego zawału serca u osób, których wskaźnik BMI przekracza 30. Naukowcy odkryli, że winowajcą jest tkanka tłuszczowa otaczająca narządy wewnętrzne. Wydzielane przez tłuszcz substancje chemiczne powodują występowanie stanów zapalnych, a te z kolei prowadzą do zmian na tle miażdżycowym wewnątrz naczyń. Zbyt duża masa ciała wpływa również na nadciśnienie, do którego powikłań zalicza się np. uszkodzenie nerek. Nadciśnienie natomiast prowadzi do przerostu lewej komory serca, co zmusza je do nienaturalnie intensywnej pracy, a w konsekwencji wywołuje niewydolność tego narządu. Osoby z niewydolnością serca mają problemy z oddychaniem, co może skutkować niedotlenieniem mózgu, a nawet śmiercią.

Odchudzanie koniecznością

Jak ustrzec się przed niebezpiecznymi dla naszego zdrowia i życia chorobami serca? Przede wszystkim… dbać o siebie. I utrzymywać prawidłową wagę. Zaleca się, aby wskaźnik masy ciała BMI nie przekraczał 25. W tym celu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na nasz styl życia i codzienne nawyki – zarówno żywieniowe, jak i te dotyczące aktywności fizycznej. Okazuje się, że najzdrowsza dla naszego serca jest niskokaloryczna dieta śródziemnomorska, która opiera się na zbożowych produktach, warzywach strączkowych i owocach morza. Zamiast czerwonego mięsa sięgajmy więc po ryby lub wartościową soję, tradycyjny olej zaś zastępujmy możliwie jak najczęściej oliwą z oliwek. Równie ważnym czynnikiem warunkującym dobrą kondycję serca jest regularna aktywność fizyczna – obniża bowiem ciśnienie tętnicze, zmniejsza krzepliwość krwi, reguluje poziom cholesterolu. Osoby z dolegliwościami serca powinny oczywiście uprawiać sport w sposób umiarkowany, co bynajmniej nie oznacza konieczności całkowitej z niego rezygnacji. Pływanie, jazda na rowerze, a nawet marsze czy spacery korzystnie wpłyną na cały nasz układ krążenia. Pamiętajmy, że obfitująca w warzywa i owoce, zbilansowana dieta i dostosowana do naszych możliwości aktywność fizyczna to podstawa długiego życia i… zdrowego serca!

 

Źródło:

http://www.webmd.com/heart-disease/news/20110214/obesity-increases-risk-of-deadly-heart-attacks#2

http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/lecznicze/dieta-na-zdrowe-serce-tygodniowy-jadlospis_33922.html

https://www.euroclinix.net/pl/odchudzanie/otylosc-a-choroby-serca