Odchudzanie / Dietetyka

Terapia in vitro nazywana jest zapłodnieniem pozaustrojowym lub sztucznym zapłodnieniem. W warunkach laboratoryjnych dochodzi do połączenia komórki jajowej i plemnika, a następnie po powstaniu zarodka jest on wszczepiany do organizmu kobiety. Na powodzenie zabiegu wpływ ma wiele czynników, wśród których ważna jest także dieta.

Jaka dieta jest zalecana?

Dla par przygotowujących się do zapłodnienia pozaustrojowego in vitro zalecana jest dieta wysokobiałkowa. Wsparcie dietetyka w leczeniu niepłodności może okazać się kluczowa. Poza tym jadłospis trzeba urozmaicić o nienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdziemy między innymi w awokado, rybach, owocach morza czy orzechach, które poza tym zawierają dużą ilość dobroczynnego selenu. Dietę trzeba wzbogacić o jaja w dowolnej postaci oraz o świeże warzywa oraz owoce.

W celu podniesienia płodności, warto stawiać na produkty z zawartością witaminy E, nazywanej witaminą płodności. Jej niedobór powoduje zmniejszenie wydzielania hormonu gonadotropowego i może prowadzić u kobiet do zaburzeń w przebiegu ciąży, poronień i obumierania płodu, zaś u mężczyzn do zwyrodnienia plemników. Źródłem witaminy E są oleje roślinne, margaryny, zarodki pszenicy, orzechy laskowe, żółtka jaj, natka pietruszki oraz warzywa liściaste.

Czego nie powinno być w diecie przy terapii in vitro

Pary przygotowujące się do in vitro nie powinny spożywać m.in. kawy, herbaty, mleka i produktów mlecznych z niską zawartością tłuszczu. Wydawać by się mogło, że produkty mleczne to zdrowy element diety, ale należy pamiętać o wysokiej zawartości hormonów, które nie są wskazane przy stymulacji przed in vitro. Natomiast pełnotłuste mleko sprzyja płodności - warto wypijać choć jedną szklankę dziennie.

Należy unikać objadania się, spożywania produktów zawierających nadmiar tłuszczu trans, czy też produktów wysoko przetworzonych, w tym fast foodów. Przyszli rodzice powinni wykluczyć wszelkiego rodzaju używki, w tym alkohol i papierosy. Warto unikać spożywania nadmiaru przypraw, czekolady, produktów mięsnych oraz zawierających mąkę i cukier. Monosacharydy, czyli cukry proste powodują wypłukiwanie wapnia z organizmu oraz destabilizację gospodarki hormonalnej. Pamiętajmy, że cukier to nie tylko dodatek do kawy, herbaty czy słodkości, ale i składnik napojów gazowanych, czy białego pieczywa.

Dobra dieta kluczowa

W wyniku stosowania niezdrowej, niewłaściwej diety, wszelkie procesy zachodzące w naszym organizmie mogą być zaburzone. Dlatego zmniejsza to szanse na pozytywny wynik zabiegu. Toksyczne produkty metabolizmu powstające przy niewłaściwej diecie prowadzą do obciążenia organizmu toksynami, przez co warunki biochemiczne w ciele kobiety nie będą sprzyjające dla rozwoju płodu.

DIETA / ZDROWA ŻYWNOŚĆ / ODCHUDZANIE