Odchudzanie / Dietetyka

Kolejne diety, godziny ćwiczeń na siłowni i... brak satysfakcjonujących efektów - to scenariusz dobrze znany wielu osobom starającym się być ,,fit”. Dlaczego treningi nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty a diety nie przekładają się na utratę zbędnych kilogramów? Odpowiedzi na te pytania należy szukać w indywidualnych predyspozycjach organizmu.

Każdy, kto stara się zredukować masę ciała i stawia na sprawność fizyczną dobrze wie jak frustrujące są niepowodzenia. Prawdopodobnie większość z nas zna schemat kiedy kolejne, coraz bardziej restrykcyjne i tak polecane przez ekspertów diety nie przynoszą upragnionego, niższego wyniku na wadze. Kiedy opłacone potem i bólem godziny spędzone na siłowni wcale nie przekładają się na wygląd naszego ciała. Każdy zna ten moment kiedy ma wrażenie, że nie da sobie już rady. Kiedy ma ochotę zarzucić wszelkie wysiłki. Odpuścić.

Tymczasem okazuje się, że osiągnięcie upragnionego celu - poprawa samopoczucia i kondycji, osiągnięcie zakładanych wyników sportowych, a także uzyskanie wymarzonej sylwetki, jest realne i to bez konieczności wkładania jeszcze większego wysiłku. Oczywiście nie mamy tu na myśli kolejnych diet cud, czy unikalnych programów sportowych. Takich po prostu nie ma i nie będzie.

Metodą na zwiększenie, a może nawet uzyskanie odpowiedniej efektywności naszych starań - treningów i diet - jest dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb naszego organizmu. A te poznamy tylko na podstawie specjalistycznych badań. - np. badań nutrigenetycznych takich jak iGenesis.

– Podczas mojej wieloletniej pracy dietetyka często spotykałam się z sytuacją, gdy moi pacjenci miesiącami wyciskali siódme poty na siłowni bez widocznych rezultatów, podczas gdy okazywało się, że świetne efekty chudnięcia czy modelowania sylwetki mogli osiągnąć np. biegając albo pływając, czyli zmieniając rodzaj treningu. Wynika to z faktu iż możemy mieć skłonności do rozwoju włókien mięśniowych wolnokurczliwych lub szybkokurczliwych i to predysponuje nas do różnych rodzajów aktywności fizycznej. Badania genetyczne przynoszą informację, jak pacjent będzie reagował na sport i restrykcje kaloryczne, jak jego organizm radzi sobie z obciążeniami treningowymi i jak szybko się regeneruje. To znaczące ułatwienie w pracy dietetyka i kluczowe wytyczne w planowaniu wysiłku badanej osoby. Nie ma tutaj miejsca na próby i błędy,. To działanie oparte na precyzyjnych instrukcjach zapisanych w DNA – wyjaśnia Anna Adamczyk z firmy DF Medica Polska.

Badania genetyczne np. proponowany przez DF Medica moduł FIT Sport, dokładnie określając specyfikę funkcjonowania naszego organizmu dają nam do rąk swoistą instrukcję obsługi. Pozwalają ocenić predyspozycje danej osoby do wykonywania określonego rodzaju sportu, zoptymalizować konkretną aktywność fizyczną, a także przyspieszyć proces regeneracji organizmu. To niebagatelne ułatwienie nie tylko dla profesjonalnych sportowców (a ci korzystają z badań DNA powszechnie), ale również dla amatorów zdrowego trybu życia.