Bieganie

Jak prawidłowo biegać

Domyślam się, że zaczynasz przygodę z aktywnością ruchową, jaką jest bieganie. Na wstępie pogratuluję Ci wyboru, bo pamiętaj ruch to zdrowie. Jednak, żeby dopełnić słowo „zdrowie” należy mieć odpowiednie obuwie. To właśnie but w dużej mierze decyduje o tym, czy będzie Ci się przyjemnie biegać. Ważne jest to, aby but był dopasowany, nie obcierał, bo jak już wiemy nikt nie lubi nieprzyjemnych dolegliwości bólowych i nieznośnych ran na stopach.


Więc co to znaczy najlepsze buty do biegania? Wybór jest na pewno ogromny, ale poniżej przedstawię Ci trzy rodzaje stóp do których produkowane jest obuwie.


Wyróżniamy trzy rodzaje stopy:

  • Stopa pronująca - jest w większości związana z płaskostopiem. Podczas biegu ciężar ciała przenoszony jest przede wszystkim na wewnętrzną część stopy. Jeśli występuje silne pronowanie, buty zużywają się w charakterystyczny sposób: podeszwy butów wypychane są na zewnętrzną krawędź stopy. Dlatego też producenci butów biegowych stworzyli unikalną linię obuwia przeznaczoną dla pronatorów, które chronią stopę przed nadmiernym nawracaniem. Buty posiadają specjalne wstawki stabilizujące, znajdujące się po wewnętrznej jego części.
  • Stopa supinująca - Jest to stopa zbyt sztywna, która nie nawraca się w wystarczającym stopniu do wewnątrz. W tym przypadku ciężar ciała przenoszony jest na zewnętrzną krawędź stopy. Supinatorzy mogą biegać w butach dla osób ze stopami naturalnymi, jednak są specjalne linie obuwia stworzone z myślą o takich ludziach.
  • Stopa neutralna - Ciężar ciała rozkłada się równomiernie, nie ma podziału na krawędzie, jednak zazwyczaj „lądujesz” na zewnętrznej części pięty i wówczas ciężar rozkłada się na całej stopie. Osoby takie powinny używać butów amortyzujących bez stabilizatora stopy. Większość producentów określa taki model jako „cushion”.


Wiele również zależy od terenu po jakim biegasz.
Jeśli biegasz w mieście i „ubijasz beton” wybierz buty przeznaczone na twardą nawierzchnię, które zapewnią Ci odpowiednią amortyzację i uchronią przed kontuzjami.


Natomiast bieganie w terenie rozróżniamy na dwie nawierzchnie:
- miękkie podłoże – odpowiednie będą do tego buty trailowe (inaczej, terenowe). Mają one przeważnie słabszą amortyzację, bo jeśli uprawiasz sport w lesie, to zyskujesz naturalną amortyzację, właśnie dzięki podłożu
- różne nawierzchnie, a od tego są buty uniwersalne, przynajmniej na początku warto takie wybrać.

A teraz kilka zasad:

  1. Buty kupujemy przeważnie popołudniu, kiedy nasze stopy są już zmęczone i nabrzmiałe.
  2. Mierzymy je w skarpetach podobnych do tych, w których będziemy biegać.
  3. Przymierz oba buty! Każdy człowiek ma dwie różne stopy, a te buty muszą leżeć idealnie.
  4. But powinien być troszkę większy, a duży palec u stopy musi mieć swobodę ruchu.
  5. Pięta nie powinna ruszać się w bucie, podczas biegania.
  6. Obuwie musi być dobre od pierwszej chwili założenia na nogi. Są wykonane na tyle solidnie, że nie licz na to, że się rozchodzi.


Czy wiesz już wiesz jakie będą dla Ciebie najlepsze buty do biegania? A cena? To jest największe pole do popisu. Ceny butów do biegania są tak różne, jak i obuwia przeznaczonego „na co dzień”. Jednak cena dobrego obuwia będzie zaczynała się od około 170 złotych, a może przekraczać nawet i 500 złotych.

 

Znane i uznane firmy to Asics, Brooks, inov-8, Mizuno oraz New Balance, nie zapominając o przodujących markach, jak Puma.
Pamiętaj jednak, że niezależnie od rodzaju stopy, obuwie do biegania kupuj w wyspecjalizowanym sklepie sportowym.