Bieganie

Producenci profesjonalnego obuwia biegowego coraz większą uwagę przykładają do kwestii związanych z anatomiczną budową ludzkiej stopy. W związku z tym na rynku pojawiło się mnóstwo modeli specjalistycznego obuwia biegowego dla osób ze stopą pronującą oraz supinującą. W tym drugim przypadku jest to zwykle obuwie, z którego korzystać mogą również osoby o stopie neutralnej. Profesjonalne buty biegowe podzielić możemy zatem na obuwie uniwersalne i dla pronatorów. Warto w tym miejscu wyjaśnić, czym różni się pronacja od supinacji.

Stopa pronująca – stopa z zauważalnym płaskostopiem. W czasie biegu ciężar ciała przenoszony jest na wewnętrzną część stopy. Dla zneutralizowania tego niekorzystnego zjawiska, w butach dla osób z tego rodzaju wadą stosuje się specjalne wkładki, które stabilizują stopy, układając je w prawidłowej pozycji. Tego typu obuwie wolniej się zużywa, ogranicza ryzyko wystąpienia kontuzji i zwiększa komfort w czasie treningu biegowego.

Stopa supinująca – stopa jest sztywna, nie ma zdolności do prawidłowego odwracania się w stronę wewnętrzną. W czasie biegu ciężar ciała w większym stopniu przenoszony jest na zewnętrzna część stopy. Podobnie jak w przypadku obuwia dla osób ze stopami pronującymi, także i tutaj zastosowane zostały specjalne stabilizatory, które mają ustawić stopę we właściwej, neutralnej pozycji, co pomaga w optymalnym rozłożeniu ciężaru na całej powierzchni stopy. Tego typu obuwie może być używane również przez osoby o stopie neutralnej.

Odpowiednie buty do biegania

Szukając właściwego dla siebie obuwia biegowego powinniśmy sprawdzić, czy potrzebne będzie nam obuwie pronujące, czy supinujące (uniwersalne). W przypadku wyboru obuwia uniwersalnego, z którego korzystać mogą również osoby o stopie supinującej, ciekawym pomysłem może być nowy model butów biegowych marki Asics Gel-Nimbus 19.

Przy produkcji tego modelu obuwia biegowego sięgnięto po szereg innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które zwiększają komfort biegu, poprawiając ułożenie stopy w bucie dla optymalnego rozłożenia ciężaru ciała w czasie biegu. Dla poprawy komfortu biegu zmodyfikowana została tu m.in. środkowa część podeszwy, co z jednej strony zapobiega zjawisku supinacji, a z drugiej strony chroni przed pronacją – stopa nie wykręci się zbyt mocno w stronę wewnętrzną, przez co rozłożenie ciężaru będzie optymalne dla całej powierzchni stopy. W obuwiu biegowym Asics Gel-Nimbus 19 zastosowano także inny rodzaj pianki amortyzującej. Nowa pianka jest znacznie lżejsza od klasycznej pianki EVE, zapewnia również lepszą amortyzację i większą stabilność stopy w czasie biegu. W stosunku do poprzednich modeli butów z tej serii, zmieniona została tu także wewnętrzna wkładka i rodzaj bieżnika. Nowa wkładka zapewnia większą wygodę i lepsze odbicie, natomiast nowy rodzaj gumy użytej do produkcji bieżnika, wpływa na poprawę przyczepności i większą wytrzymałość podeszwy.

Pamiętaj! Szukając nowego obuwia biegowego zwrócić uwagę nie tylko na jego typ, ale także na jego przeznaczenie. Jeśli biegasz po twardych nawierzchniach, wybierz obuwie wyposażone w porządny system amortyzacji tj. wspomniane wcześniej buty biegowe Asics Gel-Nimbus 19. Jeśli biegasz po miękkich i nie do końca równych nawierzchnia, poszukaj obuwia trailowego, ze słabszą amortyzacją, ale za to z mocniejszą, lepiej stabilizującą stopę cholewą.

Artykuł dotyczy nowego modelu Asics -

http://www.runnersclub.pl/pol_m_Buty-Asics-do-biegania-10145.html