Ból kolana, piszczeli, zapalenie ścięgna Achillesa i złamania zmęczeniowe to najczęstsze kontuzje, jakie dotykają biegaczy. Do urazów dochodzi na skutek zbyt intensywnych treningów, nieodpowiedniego obuwia lub nagłej zmiany podłoża, po którym się biega. Na kontuzje najbardziej narażone są osoby, których trening nie jest dostosowany do faktycznych możliwości organizmu.
Zespół pasma biodrowo-piszczelowego, nazywany też kolanem biegacza, to jedna z najczęściej występujących kontuzji u osób, które biegają. Uraz objawia się bólem, który nasila się w czasie aktywności fizycznej. Kontuzja wynika najczęściej z nieprawidłowej techniki biegania lub zbyt intensywnych treningów bez odpowiedniego przygotowania się do nich. Trening powinien być poprzedzony rozgrzewką, a prawidłowe bieganie, to bieganie na śródstopie z wyprostem biodra. Ból wywołany urazem może zmniejszyć specjalny stabilizator kolana, który można dostać w każdym sklepie ortopedycznym.
Do zapalenia ścięgna Achillesa dochodzi w wyniku przeciążenia związanego z bieganiem. Ryzyko wystąpienia kontuzji zwiększa się, jeśli mięśnie łydki są słabe i nierozciągnięte, trening odbywa się w nieodpowiednim obuwiu lub następuje nagła zmiana podłoża, po którym się biegnie, np. z trawy na asfalt lub jego pochylenie. Do zapalenia może również dojść, kiedy trenujący zbyt szybko zwiększa dystans i tempo biegu, a także gdy zaczyna bardzo energiczne treningi po długiej przerwie. Uraz objawia się bólem w okolicy ścięgna, który nasila się przy próbie stawania na palce. Zdarza się, że w miejscu urazu pojawia się obrzęk.
Początkujący biegacze, którzy nie mają jeszcze wystarczająco wytrenowanych mięśni piszczelowych przednich, mogą skarżyć się na bóle piszczeli w trakcie treningu. Dyskomfort odczuwają także zaawansowani sportowcy. Ból powodują najczęściej bardzo intensywne treningi, bieganie po pagórkowatych lub twardych terenach, oraz źle dobrane obuwie. Problem bolących piszczeli częściej występuje zimą, kiedy biega się po śliskim terenie, który nie daje całkowitego podparcia stopom.
U biegaczy najczęściej dochodzi do złamań kości piszczelowej, strzałkowej, piętowej oraz śródstopia. Uraz dotyka częściej osób, które rozpoczynają bieganie długodystansowe. Złamania zmęczeniowe wynikają z przekroczenia granicy wytrzymałości kości. Ryzyko kontuzji zwiększa się wraz z każdym kolejnym przebiegniętym kilometrem. Kiedy dojdzie do złamania, należy zaprzestać treningów do czasu całkowitego jego zagojenia się, co może potrwać kilka tygodni.