Bieganie

Spodnie do biegania

Wielu z początkujących biegaczy zaczyna od założenia spodni dresowych. I nie ma w tym nic złego. Jednak, gdy decydujesz się na to, by regularnie uprawiać jogging, warto mieć spodnie do biegania, które spełnią twoje oczekiwania. Szybko docenisz zalety tego, że odtąd możesz skupić się na czerpaniu przyjemności z biegania, a nie tym, że masz niedopasowane, wręcz przeszkadzające podczas uprawiania sportu ubrania.

 

Podczas wyboru stroju do biegania, zapoznaj się z poradami na blogach sportowych, potrafią być prawdziwą skarbnicą wiedzy. Pamiętaj jednak, że twój wybór powinien opierać się przede wszystkim na twoich preferencjach. Niektórzy czują się świetnie w obcisłych legginsach, inni uważają je nie tylko za niewygodne, ale i obciachowe. A do jakiej grupy biegających ty się zaliczasz?

1. Spodnie do biegania: wady i zalety

A może by tak... nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy? Przecież każdy z nas ma w szafie jakieś stare dresy.

Osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z jakimkolwiek sportem, dzielą się na dwie grupy - tych, którzy poprzedzają pierwszy trening tygodniami surfowania w sieci, w poszukiwaniu pięknego i profesjonalnego stroju do ćwiczeń, i tych, którzy boją się swojego słomianego zapału i nie chcą niepotrzebnie wydawać pieniędzy na coś, co być może wkrótce wyląduje na dnie szafy.

Tyle że często okazuje się, że przyczyną tego słomianego zapału, może być właśnie nieodpowiedni strój, który, zamiast pozwolić nam czerpać przyjemność z ruchu, sprawi, że trening będzie nam się kojarzył z czymś nieprzyjemnym i męczącym.

Profesjonalne spodnie do biegania powinny być nie tylko modne, ale i trwałe i praktyczne. Wtedy na pewno przydadzą ci się nie tylko podczas joggingu, ale i podczas wielu innych codziennych czynności, np. zabawy z dziećmi. Spodnie takie są uniwersalne i na pewno nie rzucają się w oczy tak, jak legginsy. Pamiętaj, jednak, że to legginsy sprawiają, że podczas ruchu w strefach "problematycznych" wszystko trzyma się na odpowiednim miejscu. Dlatego wielu mężczyzn, szukając męskich spodni do biegania, w końcu przekonuje się do legginsów, które pomagają uniknąć obtarć w okolicy pachwin. Również podczas biegu w deszczu, legginsy niwelują uczucie dyskomfortu - szersze spodnie to większa szansa, że jedna nogawka będzie obcierała się o drugą.

Z kolei szersze spodnie możesz swobodnie założyć np. na getry, bez problemu wstąpisz w nich np. do sklepu, który mijasz po drodze, lub po odbiór przesyłki na poczcie.

Pamiętaj również, że profesjonalne spodnie do biegania to także wygodne kieszenie. W dresach ciężko ci będzie schować klucze lub inne potrzebne drobiazgi.

Wreszcie, warto poruszyć jedną kwestię - nie każdy zaczyna biegać, zbudowany jak "młody heros." Jeśli masz kilka nadprogramowych kilogramów i nie do końca pewnie czujesz się w swojej skórze, dobór luźniejszych spodni do biegania na pewno doda ci pewności siebie i sprawi, że będziesz czuć większy komfort w czasie ruchu.

2. Jakie spodnie do biegania wybrać: krótkie, a może długie?

W jakich spodniach biegać? Krótkich, czy w długich? To pytanie, które zadaje sobie wielu początkujących biegaczy. Odpowiedź brzmi: "to zależy".

Zastanów się przede wszystkim nad materiałem, z jakiego wykonane są spodnie i dopasuj je do temperatury na zewnątrz. Nie oznacza to oczywiście, że każdy biegacz musi mieć kilka par spodni i zakładać inne, w zależności od pogody. Zanim dokonasz zakupu, pamiętaj, że nie ma złej pory roku do biegania, albo złej pory dnia do biegania. Są tylko niewłaściwie dobrane spodnie do biegania. Jak i reszta stroju.

3. Spodnie męskie vs spodnie damskie

Spodnie damskie do biegania możemy podzielić na szorty, legginsy (getry) lub specjalne spodnie biegowe. To podstawowy podział. Różnią się one jednak kolorami i wyglądem. Kobiety mogą również postawić na ciekawe rozwiązanie - spodnie ze spódniczką. Dzięki temu nadal będą czuły się kobieco, a odpowiednie partie ciała będą zasłonięte.

Spodnie męskie są pozbawione tej ostatniej możliwości, ale nie oznacza to, że panowie nie mają w czym wybierać. Również panowie mogą postawić na specjalne spodnie, szorty, a co odważniejsi lub bardziej obyci, obcisłe getry. Warto pamiętać, że na szczęście skończył się już okres stereotypowego myślenia. Coraz więcej osób biega i ma świadomość, jak pozytywny wpływ na życie ma ten rodzaj aktywności. Dlatego panowie nie powinni się już przejmować poczuciem obciachu, wybierając się po spodnie do biegania. Podstawowym kryterium powinna być przede wszystkim wygoda, trwałość, praktyczność. Ta ostatnia oznacza również, że panowie mają się czuć komfortowo i pewnie podczas treningu. Jeśli zbyt obcisłe spodnie im to uniemożliwiają, lepiej postawić na specjalne spodnie do biegani, a latem założyć luźniejsze męskie szorty.

Podsumowując, podstawowym kryterium u obu płci powinna być przede wszystkim własna wygoda.