Góry

O czym należy pamiętać w górach

Pamiętajmy, że pobyt w górach poza podziwianiem pięknych widoków naraża nas na niebezpieczeństwo. Nawet dla tych, którzy nie raz już przemierzyli długie szlaki. Dlatego warto zastanowić się, jak sprawić, aby pobyt na górskich szlakach był bezpieczny i nic negatywnego nas nie zaskoczyło.

Odpowiedni ubiór do wyjścia w góry - a przede wszystkim obuwie, które powinny posiadać cechy ochronne stóp i usztywniające staw skokowy. Dzięki odpowiedniemu obuwiu unikniemy skręceniu kostki na śliskich i nierzadko mokrych górskich szlakach.

Warto nie zapomnieć o ubraniu nieprzemakalnym, a jeśli takiego nie posiadamy, za niewielkie pieniądze powinniśmy się zaopatrzyć w pelerynę.

Kontakt w razie wypadku - warto wziąć ze sobą telefon komórkowy, z którego szybko możemy wezwać pomoc, a także posiada funkcję lokalizującą naszą pozycję. Przed wyjście w góry, konieczne jest również poinformowanie osób trzecich o naszej wyprawie i planowanym zejściu

Zachowanie ostrożności - Pozostałości śniegu, kamienie, obsunięcia - na szlakach górskich w wyższych partiach gór często zalega śnieg, a luźno położone kamienie występują bardzo często. Nie powinniśmy także schodzić z wyznaczonych szlaków.

Miejmy na uwadze, że wyjścia w wysokie partie gór powinny odbywać się z osobą posiadającą duże doświadczenie
.