Góry

Mogłoby się wydawać, że zimowy wyjazd na narty nie różni się niczym od innych wakacyjnych wojaży. W praktyce okazuje się jednak, że szusowanie na stoku powinno poprzedzić odpowiednie przygotowanie. O czym pamiętać, w co się ubrać i o jakich elementach wyposażenia nie należy zapomnieć, by jazda na nartach była bezpieczna i przyjemna?

 

Wyjazdowi na narty zwykle towarzyszy dużo śmiechu, mnóstwo adrenaliny i wiele białego puchu. Aktywny wypoczynek na szlaku to dla wielu osób jedna z najlepszych zimowych atrakcji, którą poprzedzają długie przygotowania i liczne plany. Niestety, nawet najlepszy wyjazd może popsuć się wtedy, gdy nasze wyposażenie lub ubranie zawiedzie. To dlatego podczas organizowania zimowego szaleństwa koniecznym etapem na długo przed pakowaniem są zakupy. O czym pamiętać w czasie dobierania narciarskiego zestawu i jak do wyjazdu przygotować się tak, by niczego nam nie zabrakło?

Sprzęt narciarski – podstawa wyposażenia każdego entuzjasty nart

O zakupie dobrego sprzętu narciarskiego warto pomyśleć niezależnie od tego, jakie posiadamy umiejętności oraz jakiego typu trasy planujemy. Profesjonalne narty lub deska snowboardowa dodadzą nam pewności siebie, pozwolą na bezpieczne ułożenie ciała i posłużą na wiele sezonów, nawet wtedy, gdy używasz ich bardzo intensywnie i często.

Do koniecznego wyposażenia każdego, kto wybiera się na narty należy również dodać ciepłe i odpowiednio dopasowane obuwie narciarskie damskie lub męskie, a także kijki, kask i gogle narciarskie. Kupując sprzęt narciarski od najbardziej znanych i uznanych marek mamy pewność kilkuletniej gwarancji i niezawodności. Tutaj kupisz sprzęt od specjalistów tej dziedziny sportu: https://skiracecenter.pl/882-head

Wyjazd na narty i odzież narciarska – o czym pamiętać?

Aby komfort jazdy na nartach był naprawdę wysoki, niezbędne są podstawowe umiejętności. Te można nabyć w trakcie lekcji z instruktorem jazdy bądź z pomocą bliskiej osoby. Umiejętności to jednak tylko połowa sukcesu. Innym ważnym wyznacznikiem odczuwania komfortu na trasie jest odpowiednie zabezpieczenie ciała przed panującymi w określonym terenie warunkami zewnętrznymi. Niskie temperatury, wiatr i silne słońce to parametry pogodowe, z którymi każdy musi się zmierzyć.

To dlatego przed wystartowaniem na stok konieczny jest zakup dobrej jakości kurtki narciarskiej damskiej lub męskiej i spodni, które stanowią podstawę narciarskiego zestawu. Najczęściej wykonane są one z wiatroszczelnych i wodoszczelnych materiałów, które jednocześnie dobrze wentylują i zapewniają łatwe wykonywanie ruchów. Do kurtki i spodni konieczne jest dołożenie solidnych akcesoriów, jak czapka, rękawice, czy komin, a do tego na pewno przyda się również odzież termiczna lub bluza.

Jakość oraz skrupulatne przyjrzenie się wszystkim materiałom powinno przyświecać wyborowi każdego z tych produktów. Pamiętaj, żeby podczas zakupu każdego z nich zwracać uwagę na jakość wykonanych szwów, dodatkowe udogodnienia w postaci zastosowanych materiałów antypoślizgowych (np. na spodniej części rękawic) oraz idealne dopasowanie. Odzież i akcesoria narciarskie zwykle użytkuje się przynajmniej kilka sezonów, a zatem warto postawić na produkty naprawdę wysokiej jakości. Sprawdź ciekawe propozycje na: Skiracecenter.

Wyjazd na narty – przydatne informacje

Aby czuć się bezpiecznie podczas każdego wyjazdu narciarskiego, warto dokupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. O wypadek na stoku nie trudno, a koszty leczenia, szczególnie tego zagranicznego, potrafią być bardzo wysokie. Z dobrym ubezpieczeniem ochronie będzie podlegało nie tylko Twoje zdrowie, ale również tych osób, które ulegną wypadkowi z Twojej winy.

Na każdy wyjazd na narty warto wybrać dobrą lokalizację, czyli... Upewnij się, że miejsce, do którego się wybierasz, nie jest zbyt mocno zatłoczone, ze względu np. na małą liczbę tras. Przed wakacjami warto zweryfikować swoje potrzeby zjazdowe na stronach www stoków narciarskich. Większość nowoczesnych lokalizacji ma dokładny opis posiadanych tras.

I jeszcze jedno, czyli nocleg. Gdy planujesz dużo jeździć, a do hotelu masz zamiar udawać się głównie na wypoczynek, to koniecznie sprawdź, jaką odległość od obiektu będzie trzeba codziennie pokonać. Im krótsza trasa, tym lepiej, wygodniej i szybciej.

Już wiesz, jak przygotować się na narty? Pospiesz się, bo do pełnego sezonu pozostało już niewiele czasu.