Aktywnie

Badminton to sport, który może uprawiać każdy. Do gry badmintona nie potrzebujesz wyszukanego sprzętu. Chcąc uprawiać ten sport rekreacyjnie wystarczy rakieta za kilkadziesiąt złotych oraz zestaw lotek. Raczej odradza się kupowania tanich zestawów do gry. Rakietki z "hipermarketowych" zestawów bardzo często są źle naciągnięte, zaś plastikowe lotki zbyt lekkie, a czasami nawet mające defekty w kształcie. Jeśli chcesz dobrze się bawić grając w badmintona lepiej kupić sprzęt średniej klasy - dwie w miarę dobre rakietki i zestaw lotek to koszt ok. 100 zł - wydajemy pieniądze raz, a sprzęt będzie nam służył dłużej, także przyjemność z gry będzie większa.


Niestety sportu tego nie można uprawiać w pojedynkę. Do gry potrzebny będzie nam jeszcze partner, który będzie miał równie dużo chęci co my.

Profesjonalnie w badmintona grywa się w hali. Niestety to kolejny problem i wydatek. Możemy go zastąpić szukając osłoniętego od wiatru placu na którym kredą można wyrysować boisko do gry, a siatkę kupić za kilkadziesiąt złotych. Zaleta badmintona to fakt, że możemy grać gdziekolwiek, nawet na małej polance, a sprzęt wziąć ze sobą w trakcie wycieczki np. w góry.

Kiedy grać w badmintona?
Na wolnym powietrzy ww badmintona najlepiej grać późnym popołudniem i wczesnym wieczorem w trakcie lata. Wtedy właśnie wiatr jest najrzadziej spotykany, słońce już nie razi w oczy, pogoda jest również bardziej sprzyjająca - chłodniejsza. Warto także zaopatrzyć się w różnej wagi lotki (cięższe gdy jednak wieje, lżejsze na bezwietrzną pogodę)

Badminton nie wymaga siły, tutaj liczy się przede wszystkim technika. Dzięki grze w badmintona poprawiamy koordynację (idealna gra dla młodych dzieci w celu poprawienia sprawności), szybkość, uczymy się taktycznych zagrań, a przy okazji spalamy zbędne kalorie, a kondycja fizyczna polepsza się.

 

 

Profesjonalny badminton - zasady gry (m.in. wymiary boiska, punktacja, serwis):

  • gra toczy się na boisku o wymiarach: długość 13,4 m, szerokość 6,1
  • siatka zawieszona jest na wysokości 152cm (o szerokości 76cm)
  • lotka z 16 piórkami: masa:od 4,74 do 5,50 grama  (pióra mogą być naturalne lub syntetyczne)
  • gra toczy się do 21 punktów
  • gramy do przewagi dwóch punktów (przy remisie 20:20, wyjątek stanowi stan 29:29, wówczas wygrywa ten kto zdobędzie 30 punkt)
  • osoba serwująca i odbierająca powinni stać po przekątnej stronie boiska na polach serwisowych
  • Podczas serwowania stopy osoby serwującej jak i odbierającej muszą stykać się z powierzchnią
  • W trakcie serwisu, lotka powinna znajdować się poniżej talii osoby serwującej
  • Rakieta osoby serwującej, w czasie  uderzenia lotki, musi widocznie znajdować się poniżej całej dłoni, w której trzymana jest rakieta
  • Tzw. net (dotknięcie siatki przez lotkę ) jest dopuszczalne.
Zobacz również