Aktywnie

Astma nie jest dla chorego przeszkodą w normalnej aktywności fizycznej. Pod warunkiem, że jest prawidłowo leczona - dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. W przypadku naszych podopiecznych jest to szczególnie ważne, ponieważ dzieci potrzebują ruchu do prawidłowego rozwoju.

Wielu sportowców światowej sławy cierpi na astmę, co nie przeszkadza im osiągać rewelacyjne wyniki na olimpiadach. Ważne jest jednak dopasowanie rodzaju aktywności do stanu zdrowia i prowadzonej terapii. Po mniej więcej 5 minutach intensywnego wysiłku mogą pojawić się objawy zaostrzenia choroby, np. kaszel, świsty, duszności. Z reguły ustępują one po upływie 30 minut lub godziny. Aby zapobiec takim atakom, warto zabezpieczyć dziecko jeszcze przed planowanym treningiem. Mniej więcej 15 minut wcześniej należy zaaplikować leki rozszerzające oskrzela. Pochodzą one z grupy beta-mimetyków i są przepisywane przez specjalistę jako "ratunkowe", czyli do stosowania przy nasilonych objawach. Do wprowadzania preparatów służą inhalatory dla dzieci , które rozbijają lek na mikroskopijne cząstki i ułatwiają ich wchłanianie przez ściany układu oddechowego. W wielu przypadkach inhalatory są skuteczniejsze od nebulizatorów.

Dziecko z astmą a wychowanie fizyczne

Dzieci chorujące na astmę mogą i powinny być aktywne fizyczne. Trzeba jednak dopasować rodzaj ćwiczeń do stopnia rozwoju choroby. To wymaga opracowania indywidualnego programu dla każdego dziecka z tą przypadłością, co bywa problematyczne dla nauczycieli. Z tego właśnie powodu dzieci są często zwalniane całkowicie z lekcji wychowania fizycznego. W takim wypadku rodzice muszą zapewnić swojemu podopiecznemu inny rodzaj aktywności.

Co jest dozwolone?

Nie można zmuszać dziecka do długotrwałego wysiłku, zwłaszcza w niskich temperaturach. Astmatyk będzie czuł się świetnie w sportach, w których wysiłek jest rozłożony w czasie, a zatem w kajakarstwie, jeździe na rowerze, pływaniu (w tym przypadku trzeba jednak wybierać baseny z wodą ozonowaną, a nie chlorowaną. Chlor jest szkodliwy i wzmaga objawy astmy). Pływanie jest doskonałym treningiem dla przepony, która odgrywa bardzo dużą rolę w prawidłowym oddychaniu. Wykluczone są sporty, które prowokują (wymuszają) gwałtowny wysiłek (np. sprint).

Ważne jest leczenie

Bardzo istotne jest prowadzenie trwałej i systematycznej terapii, która w przypadku przewlekłych chorób ma kluczowe znaczenie dla normalnego funkcjonowania. Inhalatory dla dzieci umożliwiają przyjmowanie medykamentów, ale również pomagają dbać o prawidłowe nawilżenie dróg oddechowych.

Czego unikać?

Niektóre postacie astmy są wynikiem alergii. Takie dzieci powinny ćwiczyć w określonych warunkach. Dzieci uczulone na kurz nie mogą odbywać treningów na ciasnych salach ze słabą wentylacją. W przypadku osób uczulonych na pyłki traw i kwiatów wykluczone są ćwiczenia na wolnym powietrzu w okresie pylenia roślin. Z dużą ostrożnością należy również podchodzić do sportów zimowych (jak narciarstwo czy łyżwiarstwo), ponieważ niska temperatura powietrza może być czynnikiem inicjującym zaostrzenie objawów choroby.