Aktywnie

Rolki damskie

Wrotki to sprzęt sportowy, który towarzyszy nam już od połowy XVIII wieku. Te niby proste buty na kółkach zapewniają doskonałą zabawę zarówno dzieciom, jak też dorosłym. I choć na rynku pojawiły się też rolki, wrotki dziecięce nadal nie wychodzą z mody. Wręcz przeciwnie – powróciły na szczyt popularności. Myślisz o zakupie wrotek dla siebie lub dla swojego dziecka? Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Wybór odpowiednich wrotek wcale nie jest prostym zadaniem. Nie wystarczy jedynie dobrać właściwy rozmiar czy kolor buta. Należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów technicznych – tylko świadomy wybór pozwoli kupić model, który zapewni przyjemność i bezpieczeństwo jazdy.

Wrotki: klasyczne, sportowe, derby… Poznaj najważniejsze rodzaje

Wrotki damskie czy dziecięce to, mówiąc najprościej, buty na czterech kółkach. W dobrych sklepach sportowych można jednak znaleźć kilka ich typów.

  • Wrotki klasyczne

Są przeznaczone do rekreacyjnej jazdy, np. po parku. To najczęściej wybierane wrotki dla dzieci oraz początkujących. Wyróżnia je wysoki but (z cholewką za kostkę) na lekkim obcasie. Szyna, na której usadowiony jest but, jest wyposażona oczywiście w cztery koła – dość miękkie, zapewniające dobrą amortyzację i przyczepność do podłoża. Na tego typu wrotkach nie rozwiniesz szalonej prędkości, ale masz pewność stabilnej jazdy.

  • Wrotki sportowe

Stworzone z myślą o szybszej, bardziej profesjonalnej jeździe. Na pierwszy rzut różnią się od wrotek rekreacyjnych butem. Jest on zazwyczaj niższy, ma płaską podeszwę zamiast niewielkiego obcasa oraz ma typowo sportowy krój. Kółka w tego typu wrotkach są nieco twardsze, dzięki czemu można na nich rozwinąć większe prędkości oraz pozwolić sobie na wykonywanie bardziej zaawansowanych manewrów na trasie.

  • Wrotki derby

Lekkie, z niskim butem i szerokim stoperem – są przeznaczone dla osób, które uprawiają tę dyscyplinę sportową i potrzebują profesjonalnego sprzętu.

  • Wrotki typu skatepark

Są stworzone z myślą o osobach, które chcą na wrotkach wykonywać różnego rodzaju akrobacje. Z niskim butem, twardymi kółkami i niewysokim obcasie – zapewniają doskonałą zwrotność i dużą kontrolę ruchów.

  • Wrotki oldschool

Coś dla miłośników vintage’owych klimatów. Swoim fasonem nawiązują do modeli sprzed lat, ale są jednocześnie wykonane zgodnie ze współczesnymi standardami jakości i ergonomii. Najmodniejsze wrotki damskie w Sportbody.pl to właśnie te utrzymane w stylistyce retro.

Wiesz już, jakiego typu wrotek potrzebujesz? Czas poznać najważniejsze parametry techniczne.

Wybór rodzaju wrotek to pierwszy krok przy podejmowaniu decyzji o zakupie, ale nie jedyny. Przyjrzyj się równie szczegółowo cechom modeli, które bierzesz pod uwagę. Najważniejsze to:

  • typ kółek – możesz wybrać miękkie lub twarde. Te pierwsze zapewniają lepszą stabilność i przyczepność do podłoża, drugie – możliwość rozwijania większych prędkości oraz lepszą zwrotność wrotek;

  • rodzaj buta – do wyboru również są buty twarde oraz miękkie; Twarde to dobry wybór, jeśli kupujesz wrotki dziecięce do rekreacyjnej jazdy – zapewniają stabilizację stopy. Miękkie są idealne, jeśli planujesz jazdę sportową czy też akrobacje wykonywane w skate parku;

  • typ łożysk – ma znaczenie zwłaszcza wówczas, gdy wrotki posłużą do bardziej sportowej jazdy. Ich standard, podobnie jak w przypadku rolek, określa skala ABEC – są dostępne klasy 1,3, 5, 7 oraz 9. Im wyższy numer, tym lepsza klasa łożysk i tym większe pole do manewrowania na trasie;

  • jakość wykonania traków oraz szyn – od typu materiału, z którego powstały, zależy wytrzymałość całej konstrukcji oraz komfort jazdy – najlepiej wybrać wrotki z nylonowymi szynami i aluminiowymi trakami;

  • rozmiar buta – zamiast dobierać do, kierując się numerem buta, który wybierasz na co dzień, lepiej zmierz dokładnie stopę zgodnie z tabelą rozmiarów przedstawioną przez producenta; z reguły najlepiej sprawdzają się wrotki w rozmiarze o 1 większym od noszonego.

Na koniec przyjrzyj się również designowi – wybierz model, który najlepiej wpisze się w preferencje estetyczne Twoje lub Twojego dziecka. Ciekawych kolorów i bajkowych wzorów nigdy nie za wiele!

Jeśli masz wątpliwości, które wrotki wybrać – zawsze możesz skorzystać z pomocy doradcy w sklepie. Gdy kupujesz ten sprzęt sportowy online, również nie musisz się obawiać. W razie potrzeby masz możliwość dokonania zwrotu.

Nie zapomnij również, aby wraz z wrotkami zamówić odpowiedni kask oraz zestaw ochraniaczy. Przydadzą się zarówno podczas rekreacyjnej, jak i sportowej jazdy – dzięki nim zmniejszysz ryzyko narażenia się na poważne urazy.

Tematy: