Rower

Podstawowe rodzaje rowerów - Dobór roweru

Odpowiedni dobór roweru do potrzeb, wieku, sylwetki i umiejętności to kluczowa rzecz, aby jazda sprawiała nam przyjemność. Inny rower wybierzemy jeśli będziemy użytkować go rekreacyjnie czy turystycznie, inny do miasta, inny w góry, inny do szybkiej jazdy po szosie. Kluczową sprawą jest również cena roweru, na który możemy sobie pozwolić. Jednak na początek nie musimy kupować najwyższej klasy roweru, ponieważ i tak nie będziemy korzystać z wszystkich jego zalet.

Podstawowe rodzaje rowerów:

  • Rower trekkingowy – przeznaczony do użytkowania na wycieczkach rowerowych. Pozycja w czasie jazdy jest wygodna, a konstrukcja ramy pozwala na zachowanie wyprostowanej sylwetki. Koła o rozmiaru 28 cali  pozwalają na łatwe pokonywanie nierównego terenu, a wąska opona ma niewielki opór. Rower trekkingowy posiada dodatkowe akcesoria jak wygodne siodełko, błotnik z przodu i z tyłu, oświetlenie przednie i tylne jak i bagażnik
  • Rower typu Cross - to połączenie roweru MTB z rowerem trekkingowym. Jeśli często jeździmy po leśnych ścieżkach, czy dróżkach polnych powinniśmy wybrać ten rodzaj roweru. Komfort jazdy jest zachowany a grubsza opona pozwala na pokonywanie nierównego podłoża
  • Rower typu CITY – Rower przeznaczony to miejskiego podróżowania drogami asfaltowymi. Jego zalety to komfort dzięki zachowaniu wyprostowanej sylwetki podróżowania oraz praktyczność. Rowery City posiadają układ hamowania pedałami, oświetlenie na dynamo oraz dzwonek.
  • Rower MTB (mountain terrain bike) – rowery Typu MTB używamy w górskim terenie. Posiadają wzmocnienie konstrukcji, obręcze kół przeważnie mają wielkość 26 cali. Rowery MTB są wyposażone w amortyzatory i specjalne hamulce.
  • Rower szosowy – jeśli poruszamy się po asfalcie i chcemy uzyskiwać wysokie pędkości powinniśmy wybrać rower szosowy. Waga rowerów szosowych jest bardzo niska, a aerodynamiczna pozycja, którą przyjmujemy pomaga w osiąganiu dużych szybkości. Opony rowerów szosowych są wąski.
Tematy: