Rower

Odpowiednia odzież to podstawa dla każdego, kto kocha jazdę na rowerze i spędza wiele czasu na rowerowych wycieczkach. Wygodny strój dla miłośników jazdy na dwóch kółkach jest bardzo ważny. To on wpływa na komfort jazdy, jest też gwarancją wygody i bezpieczeństwa. Co zatem powinni ubierać rowerzyści?

 

  • Podstawowe zasady rowerowej mody

Kilka podstawowych zasad, do których powinien stosować się każdy rowerzysta w kwestii ubioru, pozwala w pełni cieszyć się jazdą. Najważniejsza jest swoboda. Ubranie musi być wygodne, dobrze dopasowane, nie może też krępować ruchów. Oprócz wygody bardzo ważne jest bezpieczeństwo. Bezpieczny ubiór jest przede wszystkim doskonale widoczny. Nie bez powodu w rowerowej modzie dominują jaskrawe kolory oraz odblaskowe elementy. Dzięki nim nawet w pochmurny dzień lub po zmierzchu rowerzysta jest doskonale widoczny na drodze, co w efekcie przekłada się na jego bezpieczeństwo.


Wygodę jazdy umożliwia odpowiednie dopasowanie ubrania. Choć wygoda kojarzona jest z „luzem”, ubranie dla rowerzysty powinno przylegać do ciała. Nie może być za ciasne, jednak „luz” również nie jest wskazany. Powód jest bardzo prosty. Im bardziej obcisłe ubranie, tym mniejszy opór jest stawiany przez rowerzystę w trakcie jazdy. Najgorszym rozwiązaniem jest zaś ubieranie spodni z luźnymi nogawkami, w przypadku których materiał może dostać się w trakcie jazdy pomiędzy szprychy kół.
Wygodę, komfort i bezpieczeństwo w czasie jazdy gwarantują również ubrania uszyte z odpowiednich, oddychających materiałów. Jak wiadomo, jazda w przepoconym ubraniu często staje się przyczyną przeziębienia, zaś brak poczucia świeżości jest dla wielu osób poważnym minusem podczas dłuższych wycieczek. Dobrym elementem wyposażenia może okazać się również nieprzemakalna kurtka, świetna na deszczowe dni.

  • W trosce o bezpieczeństwo

Kask jest obowiązkowym elementem stroju dla każdego rowerzysty. W razie upadku to on chroni głowę, której urazy mogą nieść ze sobą wiele przykrych konsekwencji. Rowerzysta powinien odpowiednio chronić również oczy: zarówno przed oślepiającym słońcem, jak i drobinkami kurzu w powietrzu. Ręce także wymagają ochrony, tę zaś gwarantują odpowiednie rękawiczki. W chłodniejsze dni chronią przed zimnem, latem zaś ułatwiają kierowanie rowerem, co przy spoconych dłoniach nie zawsze bywa prostym zadaniem. Rękawiczki mogą uchronić również ręce przed otarciami w razie upadku, zatem warto wyposażyć się i w taki element.