Jazda na rowerze to źródło wielu przyjemności i radości. To także dobry sposób na poprawę kondycji i zadbanie o jakość swojego zdrowia. Wybierając się na rowerową przejażdżkę ważne jest odpowiednie przygotowanie do niej, które obejmuje nie tylko sprzęt, ale także nasz ubiór. Właściwie dobrany i dopasowany strój wykonany z wysokiej jakości materiałów zapewnia duży komfort w trakcie jazdy. To również element, który może podnosić nasze bezpieczeństwo.
Koszulki i spodenki rowerowe w jaskrawych kolorach poprawiają widoczność rowerzysty i sprawiają, że jest on zauważalny z dużej odległości. Istotne są także inne akcesoria tak jak okulary, rękawiczki i obowiązkowo kask. Skompletowanie zestawu odzieży rowerowej nie jest trudne, szczególnie, że rynek oferuje bardzo szerokie możliwości wyboru. Przed decyzją o zakupie warto poznać kilka najważniejszych cech odzieży rowerowej.
Główne części garderoby cyklisty to przede wszystkim koszulki rowerowe i spodenki. To od nich zaczyna się cały ubiór rowerzysty, więc warto poświęcić nieco więcej czasu na wybór tych podstawowych elementów stroju. Nie ma jednego idealnego kompletu stroju. Każdy z nas jest inny i co innego jest dla niego komfortowe. Część osób jest ciepłolubna, a inne preferują zwiększoną przewiewność stroju. Są zwolennicy odzieży wykonanej z naturalnych materiałów oraz fani tworzyw sztucznych. Aby poznać dokładnie swoje preferencje, najlepiej jest poeksperymentować i poszukać takich ubrań, które będą spełniały nasze oczekiwania.
Koszulki rowerowe można podzielić na miejskie, turystyczne, górskie, szosowe i rekreacyjne. Każda z nich różni się nieco od siebie i jak wskazuje podział, przewidziana została do różnych typów aktywności rowerowej. Jedną z kluczowych cech, która łączy wszystkie kategorie koszulek jest jakość użytych do ich produkcji materiałów oraz wykonanie produktu. To od tych dwóch czynników w dużej mierzy zależy komfort cieplny oraz wygoda w trakcie użytkowania konkretnej koszulki.
Koszulki wykonane ze sztucznych materiałów o wiele lepiej sprawdzają się w trakcie wzmożonej aktywności fizycznej, dlatego planując wycieczki rowerowe w terenie warto postawić na takie właśnie produkty. Przede wszystkim oferują one specjalne systemy, których zdaniem jest efektywne odprowadzanie potu i zapewnienie komfortu termicznego oraz nierzadko wyposażone są w elementy odblaskowe zwiększające bezpieczeństwo rowerzysty.
W przedziale cenowym do około 150 zł warto zwrócić uwagę na produkty firmy Fox Head oraz Northwave. Koszulki rowerowe tych marki cieszą się dobra opinią wśród cyklistów, a ich ceny są bardzo przystępne. Prezentują atrakcyjny design, wysokiej jakości wykonanie z szybkoschnącego materiału oraz dużą elastyczność.
Za nieco większą kwotę w okolicach 200 – 250 zł możemy dostać już produkty z górnej półki. Koszulki rowerowe marki Bontrager czy Pearl Izumi charakteryzują się doskonałym dopasowaniem do sylwetki, strategicznie rozmieszczonymi wkładkami zapewniającymi wentylację oraz wykonaniem z materiałów bardzo wysokiej klasy. Dodatkowe kieszenie umieszczone na plecach zapewniają wygodne miejsce do przechowywania rożnych przedmiotów.
Kupując koszulkę dobrze jest sprawdzić czy zamek działa w sposób poprawny. Przydatna jest także obecność wszytej gumki elastycznej na dole, która poprawia przyleganie ubioru do ciała i zwiększa wygodę w trakcie jazdy. Warto także pamiętać, że droższe koszulki lepiej odprowadzają pot, są bardziej przyjemne w dotyku oraz wystarczają na dłuższy czas.
Drugim po koszulce ważnym elementem ubioru są oczywiście spodenki rowerowe. W przypadku tej części garderoby rowerzysty, wybór jest jeszcze większy niż w przypadku koszulek. Tutaj także warto poeksperymentować, aby dobrać optymalnie rodzaj spodenek. Wyróżnić można spodenki obcisłe i mniej przylegające. Przede wszystkim spodenki na rower powinny być wygodne. To oczywista kwestia, ale należy pamiętać, że w czasie jazdy na dwukołowcu, odzież powinna umożliwiać szeroki zakres ruchu i gwarantować sporą wygodę, a każda dolegliwość podczas długich wypraw może okazać się niezwykle uciążliwa.
Kolejną kwestią jest materiał, z jakiego wykonane zostały spodenki rowerowe. Produkty z tworzyw sztucznych, tak jak to ma miejsce w przypadku koszulek, cieszą się dużą popularnością ze względu na swoje praktyczne cechy. Ich różna grubość związana jest w warunkami atmosferycznymi do jakich zostały przeznaczone – grubsze na jesień i zimę, a cieńsze na wiosnę i lato.
Obecnie prawie każde rowerowe spodenki posiadają specjalną wkładkę higieniczną. Jej obecność podnosi komfort jazdy oraz amortyzuje wstrząsy. Powinna być miękka, przewiewna, szybko odprowadzać wilgoć na zewnątrz, a także szybko schnąć. W zależności od modelu spodenek wkładki różnią się wielkością, kształtem, wzorem, dlatego przed zakupem najlepiej jest przymierzyć wybrany egzemplarz. Za nieco ponad 100 złotych można kupić podstawowe spodenki na rower, na przykład marki Northwave lub Pearl Izumi. Wykonane są z materiałów elastycznych i wygodnych. Pozwalają skórze oddychać i doskonale dopasowują się do sylwetki rowerzysty.
Od 150 do 300 złotych można nabyć spodenki wysokiej jakości oferujące bardzo duży komfort użytkowania. Zarówno modele przylegające, jak i luźniejsze spodenki wykonane są z dużą dokładnością i precyzją. Wiele modeli oferuje dodatkową regulacje w pasie, która umożliwia indywidualne dopasowanie. Efektywne odprowadzanie wilgoci gwarantuje dużą wygodę w czasie jazdy. Spodenki rowerowe w najdroższej kategorii cenowej to produkty przygotowane z myślą o profesjonalistach. Wykonane z najwyższej jakości materiałów zapewniają niesamowity komfort. Ergonomiczna konstrukcja sprawia, że spodenki te idealnie dopasowują się do sylwetki. Umieszczone na spodenkach elementy odblaskowe podnoszą bezpieczeństwo, a dodatkowe kieszonki sprawdzają się jako praktyczne i podręczne schowki.
Dobrej jakości, komfortowa dzież rowerowa to bardzo ważny element, o który warto zadbać jeśli terenowe wyprawy jednośladem mają przynosić nam radość i satysfakcje. Ogromny wybór dostępnych koszulek i spodenek sprawi, że niełatwo zdecydować się na konkretny zakup. W ostateczności można pokusić się o wyposażenie swojego pojazdu w sakwy rowerowe, w których wnętrzu bez problemu pomieszczą się dodatkowe elementy garderoby albo inne przydatne w trakcie wycieczki przedmioty.