Rower

Z roku na rok coraz więcej osób w Polsce zakłada rolki lub buty do biegania, idzie na siłownię czy po prostu wybiera rower zamiast samochodu. Zwracamy większą uwagę na to, co jemy i coraz więcej z nas pasjonuje się sportem. Dzięki temu renesans przeżywają rowery i wycieczki rowerowe. Im dłuższa i bardziej wymagająca wycieczka, tym lepszy rower trzeba kupić. A oprócz roweru warto pomyśleć nad dodatkami, które sprawią, że nasza podróż będzie bezpieczna. Jakie wybrać? Podpowiadamy!

Sport jest ludziom potrzebny – mówi ekspert z serwisu rowerystylowe.pl. - Człowiek nie jest przystosowany do siedzenia – nasze ciało zostało stworzone do ruchu. Zmieniliśmy tryb życia na siedzący, przez co coraz więcej osób ma problemy nie tylko z kręgosłupem, ale również z nadwagą czy nawet otyłością. Oprócz ograniczenia niezdrowego jedzenia, powinniśmy przede wszystkim zwiększyć naszą codzienną aktywność, żeby prawidłowo zadbać o nasze ciało. Poza tym ostatnio opublikowano wyniki badań, które jasno dowodzą, że jazda na rowerze zmniejsza ryzyko chorób serca.

Bezpieczne wycieczki rowerowe

Jazda na rowerze to, obok biegania i rolek, jedna z najpopularniejszych aktywności. Coraz częściej widzi się rowerzystów na ścieżkach i ulicach, a także w parkach i lasach. Ogromną popularnością cieszą się również wycieczki rowerowe. Zanim jednak kupimy nasz wymarzony jednoślad i ruszymy w Tatry, pamiętajmy, żeby zawsze trafnie ocenić swoje możliwości. Nie porywajmy się na wyścig na 100 km, jeżeli na rowerze jeździmy tylko do pracy. Nie możemy też zapomnieć o jednej z najważniejszych rzeczy: przed każdą wycieczkę – miejską czy górską – należy odpowiednio się przygotować.

Niezależnie od tego, czy jedziemy w góry, czy do innego miasta, powinniśmy być odpowiednio przygotowani do naszej wycieczki. Przede wszystkim musimy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, który pomoże nam w razie czego naprawić nasz rower. Obowiązkowe będą na pewno łaty na dętkę, minipompka, a także zestaw kluczy, które pomogą nam w razie poważniejszej usterki w rowerze – dodaje ekspert z rowerystylowe.pl. – Powinniśmy również wyposażyć się w zestaw zapasowych baterii do lampek rowerowych.

Akcesoria rowerowe potrzebne na wycieczkę

Kask rowerowy

Kask rowerowy chroni nas przed poważnym urazem w razie upadku. Wielokrotnie ratował życie ludziom zarówno w górach, jak i na asfalcie. Jazda w kasku rowerowym znacznie podnosi nasze bezpieczeństwo. Dzięki najnowszym technologiom, które obecnie stosuje się do produkcji kasków, możliwe jest połączenie unikatowego designu z funkcjonalnością i bezpieczeństwem. Kaski rowerowe możemy podzielić na miejskie, sportowe, turystyczne i dziecięce. Każdy z nich ma inne właściwości i inaczej chroni rowerzystę.

Dzwonek rowerowy

Według obowiązujących przepisów każdy rower, który porusza się w ruchu ulicznym, musi mieć dzwonek rowerowy. Brak dzwonka przy kierownicy może skończyć się zatrzymaniem przez policję, a także wysokim mandatem. Jazda bez tego gadżetu jest zwyczajnie niebezpieczna – dzwonek informuje przechodniów i innych rowerzystów o tym, że się zbliżamy.

Lampka rowerowa

Lampki rowerowe zwykle są zasilanie zwykłymi, klasycznymi bateriami AA lub AAA (oprócz dynamo). Jeżeli chodzi o lampki rowerowe, to – podobnie jak w przypadku dzwonka – każdy rower musi być wyposażony w działającą lampkę przednią i tylną. Jeżeli będą one uszkodzone w sytuacji, w której napotkamy na swojej drodze policję, to możemy spodziewać się wysokiego mandatu. Dodatkowo lampki są niezwykle przydatne i znacznie zwiększają bezpieczeństwo rowerzysty.

Każdy rower, który uczestniczy w ruchu drogowym, musi być wyposażony w światła. Jeżeli chodzi o obowiązkowe oświetlenie rowerów, to należą do nich przynajmniej jedno światło przednie (białe lub żółte), świecące ciągłym lub migającym światłem. Oprócz tego rower musi posiadać co najmniej jedno światło tylne, czerwone, świecące światłem migającym lub jednostajnym – mówi specjalista (rowerystylowe.pl).

Sakwy do roweru

Jeżeli wybierasz się na wycieczkę, to koniecznie zapoznaj się z ofertą sakw rowerowych. To jeden z lepszych wynalazków, jeżeli chodzi o akcesoria rowerowe. Nadają się one nie tylko na górskie wycieczki, ale również na miejskie wojaże. Dzięki sakwom rower jest równomiernie obciążony, co – w porównaniu do jazdy z plecakiem – znacząco zwiększa wygodę użytkowania i zapewnia nam swobodę ruchu. Sakwy rowerowe doskonale sprawdzą się podczas dojazdów do szkoły czy pracy. W sprzedaży często są również torby na kierownicę lub pod siodełko. To świetny sposób na przewożenie większej ilości rzeczy ze sobą.

Co wziąć na wycieczkę rowerową?

Kask, dzwonek i lampki rowerowe to akcesoria niezbędne na każdą wycieczkę. Oprócz tego przydadzą się również sakwy i zestaw narzędzi. Decydując się na całodniową wyprawę warto zabrać także kurtkę przeciwdeszczową, przekąski i nieco drobnych – nigdy nie wiadomo, czy nie zaskoczy nas pogoda lub potrzeba zakupienia czegoś w sklepie, w którym nie można płacić kartą. Zanim więc wyjedziemy w trasę, przemyślmy dokładnie, czy na pewno mamy ze sobą wszystko, czego potrzebujemy. Zagwarantujemy sobie w ten sposób nie tylko przyjemną, ale i bezpieczną wycieczkę.