Rower

rower

Spodenki rowerowe to prawdopodobnie najważniejszy element ubioru każdego kolarza. Wiele godzin spędzonych na siodełku bywa naprawdę niekomfortowe nawet dla najbardziej zaprawionych w bojach zawodników. W trakcie długiej jazdy nietrudno o różnego rodzaju urazy okolic krocza. Takie kontuzje, choć nie muszą być bardzo groźne, zwykle bywają uciążliwe i bolesne. Można ich uniknąć, inwestując w dobrze dobrane spodenki rowerowe. Jak zatem umiejętnie wybrać dla siebie ten element kolarskiego outfitu?

 

Jeśli jeździsz na rowerze i często zmagasz się z otarciami ud, odparzeniami, siniakami i innymi podobnymi mikrourazami w okolicach miejsc intymnych, to istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że powinieneś zainwestować w nowe spodenki rowerowe. Początkującym miłośnikom dwóch kółek wydaje się, że wystarczy wskoczyć na siodełko w zwykłych szortach, by móc cieszyć się z uroków tej dyscypliny sportu. Nic jednak bardziej mylnego. Profesjonalne i dobrze dopasowane spodenki rowerowe zupełnie zmieniają komfort jazdy. Dzięki temu nie tylko szusuje się przyjemniej, ale też łatwiej osiągnąć lepsze wyniki sportowe.

 

Spodenki rowerowe konieczne z wkładką

Elementem wyróżniającym spodenki rowerowe od innych szortów sportowych jest specjalna wkładka. To wykonane z tworzywa sztucznego (często żelowe) wypełnienie, które ma za zadanie chronić okolice krocza przed szkodliwym działaniem zbyt długiego i nadmiernego ucisku ze strony siodełka. Wkładka zapobiega powstawaniu otarć i siniaków. Co więcej – zmniejsza ryzyko wystąpienia odparzeń, gdyż wspomaga regulację powietrza w spodenkach. Wkładka powinna wielkościowo być dostosowana do anatomii kolarza. Osobne modele są przeznaczone dla pań, a osobne dla panów. Wkładka idealnie tłumi także wibracje i działa jak swojego rodzaju amortyzator. Początkowo korzystanie z niej może wydawać się nieprzyjemne, gdyż nieużywane wkładki są twarde. Po kilku przejazdach czuje się jednak różnice w komforcie i bezpieczeństwie.

 

Odpowiednie dopasowanie do ciała

Są różne typy spodenek rowerowych. Wyróżnić można obcisłe i nieco luźniejsze. Te pierwsze królują wśród szosowców, drugie raczej skierowane są dla zawodników mtb czy downhill. Tu głównie skupimy się na spodenkach szosowych. Dobrze, by dobrze przylegały do ciała, ale jednocześnie nie krępowały ruchów i nie ograniczały krążenia krwi. Dobrym rozwiązaniem są spodenki panelowe. To specjalne modele wykonane z kilku kawałków materiału. Dzięki temu lepiej dopasowują się do sylwetki zawodnika.

 

Materiał spodenek rowerowych

Ważne jest też to, z jakiej tkaniny wykonano spodenki. Obecnie dużą popularnością cieszy się włoska lycra. Dlaczego? Przede wszystkim to materiał bardzo elastyczny, dobrze dopasowuje się do ciała kolarza. Ponadto, idealnie wspomaga termoregulację – ciało może oddychać a gromadzący się na skórze nadmiar wilgoci szybko się ulatnia. Lycra jest też miła w dotyku i nie powoduje (a przynajmniej nie powinna) powodować podrażnień.

 

Szelki?

Istnieję też modele spodenek z szelkami. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy z jakiegoś powodu ciągle nie potrafią uporać się ze spadającymi szortami. Szelki są odpowiedzią na ten problem – trzymają strój stabilnie i powodują, że nic nie zsuwa się w czasie jazdy. Ważne jednak, by szelki, podobnie jak pozostała część spodenek, wykonana została z wysokiej klasy materiału.

 

Płaskie szwy

Warto też zwrócić uwagę na to, czy kupowane spodenki zostały wykonane metodą płaskich szwów. Taka technika sprawia, że na odzieży nie ma charakterystycznych grubych połączeń materiału, które mogą powodować podrażnienia. Przy płaskich szwach takie ryzyko nie występuje.

 

Ściągacze

Aby spodenki nie spadały w czasie jazdy lub się nie podwijały, zwykle na nogawkach instalowane mają specjalne ściągacze. To nic innego jak gumki, które utrzymują szorty w odpowiedniej pozycji. To zwiększa komfort i bezpieczeństwo kolarza.