Joga / Pilates

Joga na wiosnę

Wiosna w pełni i wielkimi krokami zbliża się lato. Zmęczeni siedzącym trybem życia i codziennym stresem chętnie opuszczamy własne cztery ściany, by spędzić jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Chcesz podarować swojemu ciału i umysłowi odrobinę relaksu? Joga to doskonałe rozwiązanie - szczególnie na łonie natury!

Joga - niezwykle popularna w zachodnim świecie

Joga dotarła do nas z dalekiego Wschodu, ale z dnia na dzień zyskuje coraz większą popularność w naszym, zachodnim świecie. Zmęczeni pracą, kłopotami dnia codziennego, narażeni na choroby cywilizacyjne poszukujemy często złotej recepty na wszelkie nasze schorzenia i bolączki. Okazuje się, że odpowiedzią na nie jest właśnie joga - sztuka, która ciało i umysł traktuje holistycznie i pomaga nie tylko w problemach z kręgosłupem, ale również łagodzi napięcie mięśniowe i redukuje stres, a także, co bardzo ważne, jest odpowiednia dla wszystkich - nie zależnie od stanu zdrowia i wieku.

Złota recepta na bóle i schorzenia

Joga, szczególnie jeśli jest uprawiana regularnie, nie tylko poprawia naszą kondycję i sprawność fizyczną, ale ma również ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Ćwiczenia pozytywnie oddziałują na nasze mięśnie i stawy, a regularne trenowanie pozwala zwiększyć zakres ich ruchu, co znów umożliwia odciążenie zmęczonego złą postawą kręgosłupa. Okazuje się jednak, że joga ma również znaczenie w przypadku funkcjonowania naszych układów wewnętrznych. Spokojne oddychanie i rozciąganie ciała zwiększa ilość tlenu dostarczanego do komórek w całym organizmie, a także wpływa na krążenie i pracę serca.

Największym plusem jogi jest jednak wpływ na nasze samopoczucie. Regularne treningi pomagają łagodzić objawy stresu, a co za tym idzie uporać się także z różnymi schorzeniami o podłożu nerwowym. Powolne wykonywanie ćwiczeń przy jednoczesnym kontrolowaniu oddechu pozwala wprowadzić nasz umysł w stan głębokiego relaksu i skutecznie pozbyć się natłoku myśli i zajrzeć w głąb siebie.

Za pan brat z naturą, czyli joga na świeżym powietrzu

Wiosna to idealny moment, by zacząć swoją przygodę z jogą. Zbliża się lato, a regularne ćwiczenia (podobnie, jak każda aktywność fizyczna) pomogą nam zadbać o nasze ciało i sylwetkę. Jednak to nie jedyny powód, dla którego warto swój pierwszy trening zaplanować właśnie w maju. Joga to sztuka, która kocha słońce i naturę, a wiosenna przygoda sprzyja temu, by wyjść na zewnątrz. Spokojnie ćwiczenia wykonywane na łonie natury będą nie tylko przyjemniejsze, ale mogą okazać się również bardziej skuteczne - świeże powietrze to większa ilość tlenu, a towarzystwo przyrody działa kojąco na nasze skołatane nerwy. W końcu nie bez powodu jedna z pozycji jogi nosi nazwę „powitanie słońca”.

Pierwszy krok do zakochania - jak zacząć, by się nie zniechęcić

Jeśli jeszcze nigdy nie mieliśmy okazji spróbować swoich sił podczas treningu jogi, pierwsze kroki warto stawiać pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Trener nie tylko przedstawi odpowiednią technikę wykonywania wszystkich ćwiczeń, ale przeanalizuje również stan naszego organizmu. Choć nie ma właściwie żadnych przeciwskazań zdrowotnych do trenowania jogi, z niektórych asan zrezygnować powinny osoby starsze lub kobiety w ciąży. Poszukując instruktora, warto sprawdzić najpierw szkoły jogi cieszące się największą renomą. Dobra szkoła powinna posiadać również odpowiednie zaplecze dostosowane do potrzeb osób początkujących, jak np. Szkoła Joga Sztuka Życia prowadzona przez Justynę Wojciechowską (http://www.jogasztukazycia.pl).

Wyjdź na zewnątrz i powitaj słońce!

Jeśli znamy już podstawy dotyczące jogi i chcemy trenować także indywidualnie, warto zdecydować się na ćwiczenia na zewnątrz. Trzeba jednak pamiętać, że choć zmiany pozycji wykonuje się bardzo powoli, joga może być męcząca szczególnie na początku. Warto więc wybrać się na łono natury o poranku lub popołudniu, by uniknąć ostrego słońca. Jogę trenuje się na równym podłożu i na boso, dlatego też warto rozłożyć na trawie specjalną matę, która umożliwi nam komfortowe wykonywanie ćwiczeń. Warto też pamiętać o odpowiednim stroju - ubraniach na tyle swobodnych, by nie hamowały krążenia krwi i na tyle dopasowanych, bo nie przeszkadzały podczas treningu.