Tipy / Porady / Ćwiczenia

Neurony

Sprawny umysł to marzenie każdego z nas. Niestety nasz mózg, podobnie jak wszystkie inne narządy, z wiekiem pracuje coraz gorzej. Aby zapewnić mu dobrą formę na dłużej, warto w porę o niego zadbać. W jaki sposób?

Oto kilka porad dla tych, którzy chcą zapewnić sobie sprawność intelektualną do późnej starości.

Podstawa to proste ćwiczenia, dzięki którym szare komórki pobudzane są do pracy oraz dieta, dzięki której mózg może otrzymać porcję tak ważnych dla niego witamin i składników mineralnych. Choć mózg nadal kryje wiele tajemnic, naukowcom udało się już posiąść sporą wiedzę na jego temat. Dzięki temu wiadomo, co sprzyja mózgowi w szczególności.


Wiadomo, że dla sprawności mózgu bardzo ważną sprawą jest jego odpowiednie dotlenienie. Sztuka prawidłowego oddychania oraz ruch na świeżym powietrzu – to proste czynności, dzięki którym można zadbać o ten ważny narząd. Ważny jest też relaks oraz te metody, dzięki którym można lepiej radzić sobie ze stresem. Im dłuższy stres – tym gorzej dla mózgu oraz dla całego organizmu.

 

Relaksacja przyda się zatem nie tylko umysłowi, ale i całemu organizmowi. Dla naszego mózgu bardzo ważna jest też odpowiednia dieta. Szczególnie ważne dla tego narządu są witaminy z grupy B, wapń, magnez oraz fosfor. Warto zatem sięgać po te produkty, które są ich najlepszym źródłem. Ryby, orzechy, pełne ziarna zbóż oraz zielone i liściaste warzywa powinny stać się ważnymi składnikami naszej diety.

 

Ważne są też ćwiczenia: fizyczne oraz umysłowe. Dzięki tym pierwszym można lepiej dotlenić mózg, te drugie pozwalają na poprawienie pamięci oraz koncentracji. Szczególnie zalecane są te ćwiczenia, które zmuszają do równomiernej pracy obie półkule mózgowe. Dla szarych komórek to najlepszy i najskuteczniejszy trening, dzięki któremu dłużej można cieszyć się sprawnością umysłową.