Tipy / Porady / Ćwiczenia

Trening personalny

Aktywność fizyczna staje się coraz popularniejszym trendem. Każdego roku więcej ludzi wstaje z kanapy, aby pójść na basen, siłownię czy potrenować z internetową trenerką. Wielu z nas samodzielnie układa sobie plany treningowe i je wykonuje. Niektórzy wolą jednak skorzystać z pomocy trenera osobistego. Kim on jest i czym dokładnie się zajmuje?

 

Trener personalny - kto to jest?

To osoba, która ukończyła kurs trenera personalnego. Dopasowuje ćwiczenia specjalnie do potrzeb klienta. Ma odpowiednią wiedzę, aby dobrać trening do wieku, masy, aktualnej kondycji fizycznej i celu osoby, która go zatrudnia. Kurs trenera personalnego często obejmuje także tematy związane ze zdrowym żywieniem.


Oprócz ułożenia odpowiednich ćwiczeń i monitorowania postępów podopiecznego, trener personalny musi także motywować go do pracy oraz pilnować, aby wykonywał poszczególne ćwiczenia poprawnie.


Trening personalny czy grupowy?

W czym lepsze są zajęcia z trenerem osobistym od tych grupowych?
Grupa może być bardzo zróżnicowana pod kątem wieku, celu ćwiczeń czy wydolności. Nawet jeśli znajdziemy taką, gdzie są na przykład tylko młode osoby, które chcą schudnąć - może się okazać, że każdy z uczestników chce zrzucić inną liczbę kilogramów, z innych części ciała - brzucha, ud czy nóg.


Natomiast trener personalny dobiera ćwiczenia do naszych możliwości, kondycji i czasu, który możemy na nie poświęcić.


Gdzie odbywa się trening personalny?

Zazwyczaj ma on miejsce na siłowni lub w klubie fitness. Jeśli jednak z jakiś powodów nie mamy możliwości tam dojechać, istnieje także opcja polegająca na tym, że trener personalny przyjeżdża do nas do domu.
Jeżeli tylko można, lepiej jednak udać się na siłownię. Znajduje się tam wiele specjalistycznych sprzętów, dzięki którym możemy rozszerzyć nasz trening. Oczywiście, w domu także możemy ćwiczyć z hantlami, piłką do fitnessu czy na macie, ale siłownia lub klub fitness zwykle daje więcej możliwości. Dodatkowo, często w tych pomieszczeniach znajduje się wiele luster, w których możemy obserwować, czy wykonujemy ćwiczenia poprawnie.


Treningi z trenerem osobistym z pewnością doceni kilka grup osób. Pierwsza to ci, którzy mają jasny cel i chcą szybko do niego dojść. Optymalnie ułożone treningi pozwolą im na sprawne jego osiągnięcie. Może dotyczyć to także osób, które trenują już od dłuższego czasu, ale wciąż nie widzą wyraźnych efektów. Trener może wskazać im, co robią źle.
Z pomocy trenera personalnego powinny także skorzystać osoby z problemami zdrowotnymi. Wiele ćwiczeń wykonywanych na zajęciach fitness nie może być robione przez osoby ze skrzywionym kręgosłupem. Trener osobisty dopasuje ćwiczenia tak, aby nie pogłębiały one wady i nie zaszkodziły klientowi.


Treningi personalne to także świetne rozwiązanie dla osób z tak zwanym "słomianym zapałem", słabo zmotywowanych. Osoba trenera będzie dobrym motywatorem do ćwiczeń i dążenia do swoich celów. Na zajęcia grupowe można z jakiś powodów nie przyjść, natomiast treningi indywidualne mobilizują do stawiania się na nich.

tekst powstał we współpracy z Akademią TotalFit Center