Tipy / Porady / Ćwiczenia

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną

Piłka gimnastyczna jest zdecydowanie większa od standardowej piłki do gry w siatkówkę, czy koszykówkę. Dzięki temu możemy przy jej pomocy wykonać wiele, zbawiennych dla naszego zdrowia ćwiczeń. Już kilkanaście minut dziennie obcowania z piłką gimnastyczną jest w stanie poprawić nasze samopoczucie, a także ukrwienie organizmu. Przekonaj się jakimi jeszcze zaletami charakteryzuje się trening z piłką gimnastyczną.

 

Piłka gimnastyczna wzmacnia nasze mięśnie

Regularne treningi z piłką gimnastyczną są w stanie znacząco poprawić kondycję naszych mięśni. Wzmacniamy i rozciągamy je podczas ćwiczeń, co oznacza, że zmniejszamy ryzyko wszelkich kontuzji. Warto nadmienić, że rozciągane są nie tylko poszczególne mięśnie, ale całe ich partie. W związku z tym umacniamy jednocześnie mięśnie głowy, tułowia, brzucha, a nawet miednicy.

 

Ćwicz prawidłową postawę korzystając z piłki gimnastycznej

Za sprawą wykonania ze specjalnego materiału, piłka gimnastyczna wymaga ciągłego korygowania postawy. Każde ćwiczenie wykonywane z piłką wymaga od osoby ćwiczącej utrzymywania równowagi podczas przeprowadzania treningu.

 

Jest to o tyle dobre, że mimo wysiłku nasz kręgosłup odpoczywa. Następuje jego stopniowa regeneracja, co może mieć bezpośredni wpływ na zmniejszenie się dolegliwości bólowych występujących na co dzień. Poprawia się również nasza postawa. Jesteśmy w stanie utrzymywać wyprostowane plecy podczas chodzenia, czy siedzenia.

 

Piłka poprawia ukrwienie i natlenienie

W trakcie treningu piłka gimnastyczna masuje nasze ciało. Masaż w połączeniu z wysiłkiem fizycznym wpływa na ukrwienie całego organizmu. Poprawia nie tylko kondycję układu krwionośnego, czy skóry, ale również narządów wewnętrznych.

 

Do poszczególnych partii naszego ciała dostarczane są znacznie większe pokłady krwi, a co za tym idzie, wraz z krwią również niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tlen. Dzięki temu czujemy się znacznie lepiej, organizm lepiej funkcjonuje i rośnie poczucie własnej wartości.

 

Piłka gimnastyczna odstresowuje

Bardzo ważną zaletą piłki gimnastycznej jest fakt, że działa ona odstresowująco. Jest bardzo miękka i wymaga dobrego balansu ciałem. W związku z tym każdy trening, czy też relaks może być dobrą zabawą. Jest to przyrząd, który nawet podczas zwykłej zabawy jest w stanie ujawnić wszystkie swoje pozytywne cechy.

 

Piłka gimnastyczna w rehabilitacji

Dzieki swoim właściwościom, piłka gimnastyczna z powodzeniem może być wykorzystywana w szeroko pojętej rehabilitacji. Przy jej pomocy jesteśmy w stanie poprawiać zarówno stan uszkodzonego kręgosłupa, jak i niwelować objawy schorzeń neurologicznych.

 

Rehabilitacja jednak powinna opierać się wyłącznie na ściśle dobranych zestawach ćwiczeń. Dokonuje tego lekarz specjalista, lub fizjoterapeuta. Jest to o tyle ważne, ponieważ nieprawidłowo wybrane ćwiczenia mogą nawet pogłębić powstałe do tej pory problemy.

 

Trening z piłką w domu, czy klubie fitness?

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną można wykonywać zarówno w domu, jak i w klubie fitness, czy siłowni. Decydując się na treningi w zaciszu swojego domu pamiętaj jednak, że czeka Cię zakup odpowiedniej piłki. Musi być ona ściśle dobrana do Twoich preferencji i możliwości, dlatego dobrze jest skonsultować swój wybór ze specjalistą w dziedzinie fizjoterapii.

 

Jeśli nie chcesz podejmować inwestycji we własną piłkę, z powodzeniem możesz korzystać z piłek dostępnych w klubie fitness, a nawet siłowni. To rozwiązanie jest często wybierane ze względu na stałą obecność instruktora w obiekcie. W trakcie swojego treningu możesz poprosić o poradę wykwalifikowaną osobę. Korzystanie z dobrodziejstw klubu fitness często wymaga dość dużych inwestycji. Duża część obiektów wymaga wykupienia karnetu umożliwiającego korzystanie z klubu przez dłuższy czas. W zamian jednak otrzymujesz stałe wsparcie specjalistów. O tym, że z siłowni powinny korzystać również kobiety możesz przeczytać na http://www.kobieta.pl/zdrowie/fitness/zobacz/artykul/kobieto-silownia-jest-rowniez-dla-ciebie/.

 

Piłka gimnastyczna może okazać się zbawiennym przyrządem dla wielu osób. Doskonale działa na stres, rozluźnia mięśnie całego ciała, a także znacząco poprawia ukrwienie. Ponadto piłka tego typu wykorzystywana jest w rehabilitacji schorzeń kręgosłupa, czy neurologicznych. Trenować z piłką można zarówno w domu, jak i na siłowni. Decyzja o wyborze miejsca treningów należy do Ciebie, ale pamiętaj, że zakupu piłki możesz dokonać w sklepie prosportowy.pl.