Tipy / Porady / Ćwiczenia

Bieżnia jest podstawowym wyposażeniem strefy cardio fitness klubów, ale też najczęściej spotykanym sprzętem sportowym w domach. Aktualnie rynek proponuje nam dość szeroką gamę bieżni w zróżnicowanych cenach i o różnej funkcjonalności. Biorąc pod uwagę gabaryty, do domu idealna będzie bieżnia o niewielkich rozmiarach, składana i o niedużej wadze. Czyli taka, którą łatwo będzie można przetransportować i schować w mieszkaniu w razie potrzeby. Wystarczą też podstawowe funkcje, takie jak kilka programów i regulacja nachylenia. Warto jednak zagłębić się w informację o parametrach technicznych sprzętu, który chcemy kupić, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że będzie on dość mocno eksploatowany.

 

Jak dopasować bieżnię do swoich potrzeb

W pierwszej kolejności warto przemyśleć jaki rodzaj bieżni będzie dla nas najlepszy. Najogólniej mówiąc można wyróżnić bieżnię magnetyczną i bieżnię elektroniczną.

- Bieżnia magnetyczna, inaczej mechaniczna, to zdecydowanie tańsza opcja. Taśma napędzana jest siłą mięśni, co oznacza, że biegający sam wyznacza tempo ćwiczeń. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku tego rodzaju bieżni amortyzacja jest zdecydowanie jego słabą stroną, co może przekładać się na ilość kontuzji.

- Bieżnia elektryczna wyposażona jest w silnik i wymaga zasilania elektrycznego. To już droższy rodzaj sprzętu i jak w większości tego typu przypadków, cena przekłada się na jakość i bogatsze wyposażenie. Zdecydowanie lepsza amortyzacja oraz możliwość wyboru programu, czyli tempa biegu, bezwzględnie zwiększa komfort treningu. Bieżnia poprzez wybrany program narzuca prędkość biegu.

Po wyborze rodzaju bieżni jaki chcemy posiadać w domu możemy przejść do przeglądu reszty parametrów. Jest jeszcze kilka podstawowych cech na jakie należy zwrócić uwagę, będą to:

Maksymalna waga użytkownika

Może się okazać, że po jej przekroczeniu bieżnia nie będzie właściwie pracowała. Ucierpi także nasz komfort korzystania ze sprzętu oraz jego żywotność, a w razie awarii producent może nie uwzględnić reklamacji.

Maksymalna prędkość biegu

Zbyt niska maksymalna prędkości będzie zdecydowanie ograniczeniem dla osób na zaawansowanym poziomie biegania. Jednak nawet jeśli jesteś dopiero początkującym użytkownikiem, może to być problemem "na przyszłość", kiedy rozłożysz szerzej skrzydła zapalonego biegacza.

Poziom głośności urządzenia

Jest to dość ważne, kiedy kupujemy bieżnię do domu lub mieszkania. Nie chodzi jedynie o dźwięk wydawany przez komputer, ale też ten generowany podczas marszu czy biegu. Jeśli nie chcesz uprzykrzyć życia rodzinie, współlokatorom lub sąsiadom dobrze jest przetestować bieżnię przed jej zakupem.

Dodatkowe parametry i funkcje

Nowoczesne bieżnie posiadają na swoim wyposażeniu wiele innych funkcji takich jak pomiar tętna, zapamiętywanie poprzednich ustawień, mierzenie spalanych kalorii czy zaprogramowania całego treningu. Producenci prześcigają się też w możliwości podłączenia innych urządzeń – telefonu lub tabletu, a także łączności z systemami Android lub systemem operacyjnym Apple.

Planując zakup bieżni do domu przeanalizuj dokładnie czego oczekujesz od zakupionego sprzętu. Niekiedy tańsza bieżnia elektryczna z okrojonymi funkcjami może okazać się lepszym wyborem niż bieżnia magnetyczna lub ciężka i naładowana elektroniką bieżnia rodem z prestiżowego fitness klubu. Pewne jest jednak, że planując zakup bieżni należy zaplanować przede wszystkim korzystanie z niej. Nie sztuką jest bowiem wydać pieniądze na sprzęt, który potem posłuży nam jako wieszak na ubrania. Samo kupno sprzętu nie stworzy fit sylwetki i nie poprawi kondycji. Ty sam musisz zasmakować w zdrowym stylu życia…