Tipy / Porady / Ćwiczenia

Gumy oporowe

Gumy do ćwiczeń zyskują coraz większą popularność. I nie można się temu dziwić, bowiem dzięki nim wzmocnisz całe ciało bez wychodzenia z domu.

 

Gumy oporowe – dlaczego warto z nimi ćwiczyć?

Gumy treningowe to najbardziej uniwersalny sprzęt do ćwiczeń ogólnorozwojowych. Chętnie korzystają z nich zarówno zawodowi sportowcy, jak i amatorzy, którzy dbają o swoje ciało. Dzięki nim wykonasz skuteczny trening siłowy, wydolnościowy, szybkościowy, stretching, a także ćwiczenia zwiększające mobilność mięśni podczas rehabilitacji. Gumy treningowe dzielimy zasadniczo na dwa rodzaje:

 • gumy typu miniband – krótsze gumy o długości 61 cm, zamknięte w okrąg, wykorzystuje się w treningu polepszającym elastyczność i mobilność mięśni, dobrze sprawdzają się również podczas rehabilitacji;
 • gumy do ćwiczeń powerband – również zamknięte są w okrąg, tyle, że o długości 208 cm, wykorzystuje się je w treningu siłowym oraz kalistenice.

Ćwiczenia z gumami oporowymi

Ćwiczeń z gumami są całe setki. Przypominają klasyczne ćwiczenia, jakie wykonujesz na karimacie. Gumy stawiają mięśniom większy opór, dlatego intensywność i skuteczność ćwiczeń wyraźnie wzrastają. Co więcej, guma rozciągnięta pomiędzy wybranymi częściami ciała niejako zmusza Cię do zachowania prawidłowej postawy. Guma “egzekwuje” od Ciebie również poprawność wykonywania wszystkich ruchów. Z pomocą gum miniband oraz powerband wykonasz z większą intensywnością takie ćwiczenia, jak:

 • przysiady, wypady i skoki,
 • zginanie i wyprosty,
 • pompki,
 • skłony,
 • wyciskanie, wypychanie, przyciąganie i uderzenia.

Wybierz opór odpowiedni dla siebie

Gumy treningowe powerband i miniband występują w różnych wariantach oporowych. Dzięki temu możesz dobrać opór gumy pod kątem swoich możliwości motorycznych. Tylko odpowiednio dobrany opór sprawi, że odczujesz satysfakcję z osiągniętych efektów. Wartości oporu wyrażone są w kilogramach. Warto dobierać je nie tylko pod kątem swoich możliwości, ale również ćwiczeń, jakie zamierzasz wykonywać.

 • Najlżejsze wykorzystasz do fitnessu lub rehabilitacji.
 • Średnie w treningu wytrzymałości i dynamiki.
 • Twarde w treningu siłowym.
 • Najtwardsze w intensywnym treningu siłowym, np. wyciskaniu lub martwym ciągu.

Ekspandery

Ekspander do ćwiczeń to dobry wybór dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z treningiem siłowym. Jest na tyle wszechstronny, że zastępuje hantle, wyciągi, sztangi oraz inne przyrządy dostępne na siłowniach. Jednak nie tylko amatorzy korzystają z ekspanderów. Osoby zaawansowane w treningu bardzo często używają ich jako alternatywy dla siłowni, urozmaicając w ten sposób swój trening.

Ekspandery występują w różnych wariantach – mogą przyjmować kształt ósemki lub koła, czy posiadać uchwyty na nogi. Najpopularniejsze i najbardziej wszechstronne to ekspandery w formie rozciągliwej gumy, które coraz śmielej wypierają klasyczne sprężynowe, które popularne były w latach 80.i 90.