Tipy / Porady / Ćwiczenia

Domowa siłownia od 4F

Posiadanie własnej, domowej siłowni to prawdziwe marzenie wielu osób. Można je zrealizować i to niekoniecznie przy bardzo wysokich nakładach finansowych. Mądrze planując, można urządzać siłownię stopniowo i w ten sposób rozłożyć wydatki w czasie. Sprawdźcie, jak urządzić domową siłownię i dobrać sprzęt do ćwiczeń w domu.

Domowa siłownia – jak urządzić pomieszczenie do ćwiczeń

To oczywiste, że domowa siłownia nie będzie pomieszczeniem tak przestronnym jak obiekt profesjonalny, ale jeśli zostanie sensownie przemyślana, może pomieścić wiele sprzętów.

Lokalizacja. Dość często wybieranym miejscem na siłownię jest pomieszczenie w garażu lub piwnicy, ponieważ pozwala odseparować tę przestrzeń od części mieszkalnej. Jeśli jednak organizujemy miejsce do ćwiczeń np. w sypialni, trzeba pamiętać o odpowiedniej izolacji akustycznej.

Metraż. Ile metrów kwadratowych trzeba mieć do dyspozycji, by myśleć o własnej siłowni? Odpowiedź brzmi: to zależy od tego, jakie ćwiczenia chcemy wykonywać i jaki sprzęt do ćwiczeń w domu ma się tam znaleźć. Aby móc swobodnie trenować zapewnijcie sobie powierzchnię do ćwiczeń o wymiarach minimum 2,5 × 3 m, pamiętajcie, że im więcej miejsca, tym lepiej.

Wentylacja. Bardzo ważne, by pomieszczenie, w którym zamierzacie ćwiczyć, było odpowiednio wentylowane. Nie tylko chodzi o okno, ale przede wszystkim nawiewniki oraz kratki wentylacyjne. Ważne, by w trakcie ćwiczeń zapewnić sobie dobry dostęp do świeżego powietrza.

Izolacja akustyczna. Warto zadbać o odpowiednią ochronę podłogi, wyłożyć ją gumowymi matami lub korkowymi czy zamówić specjalną wykładzinę. Dzięki temu można zabezpieczyć podłogę przed wgnieceniami oraz ubytkami w płytkach. Gumowa mata pozwala nie tylko zniwelować odgłosy, ale także hałas odkładanych urządzeń o dużej masie. Dodatkowo taka mata będzie wykazywać właściwości antypoślizgowe i pozwoli uchronić panele lub płytki przed zniszczeniem.

Strefa ćwiczeń i strefa relaksu. Warto, aby siłownia dzieliła się na dwie strefy: sportową oraz relaksu. W części sportowej niech staną ciężkie urządzenia, których nie przestawimy po zakończonym treningu np. ławka czy rowerek stacjonarny. Z kolei strefa relaksu to miejsce, gdzie będziemy mieć chwilę na odpoczynek zarówno pomiędzy seriami ćwiczeń, jak i po zakończonym treningu.

Jaki dobrać sprzęt do swojej pierwszej siłowni?

W każdym miejscu do ćwiczeń najważniejszy jest sprzęt. Nie ma jednej oczywistej odpowiedzi na pytanie, co powinno się tam znaleźć, ponieważ wszystko zależy od tego, jakie ćwiczenia chcemy wykonywać. Aktualnie oferta przyrządów do ćwiczeń jest bardzo bogata. Wiele spośród nich możemy bezpiecznie używać w domowym zaciszu. Zastanawiacie się, co kupić? Radzimy – zacznijcie od podstawowego sprzętu, a potem stopniowo dokupujcie nowe urządzenia.

Mata treningowa. Przydatna zarówno miłośnikom fitnessu, jak i crossfitu, jogi czy pilatesu. Pozwoli na wykonywanie ćwiczeń rozciągających, wzmacniających i siłowych, w tym tych z użyciem hantli. Warto wybrać matę z powłoką antypoślizgową, ponieważ zwiększa ona bezpieczeństwo treningu w czasie wykonywania dynamicznych ćwiczeń. Jej zaletą jest to, że po aktywności można ją zwinąć i schować np. do szafy.

Roller. Doskonały przyrząd do automasażu. Dostępne są zarówno modele gładkie, jak i z wypustkami. Sprawdzają się do masażu różnych części ciała. Wśród nich są rollery do aktywacji układu mięśniowo-powięziowego przed treningiem, jak i rozluźnienia mięśni po treningu.

rollery do masażu

Sprawdź dostępne rollery do masażu

Hantle i sztangi. Przydadzą się w każdej siłowni, zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Ich gabaryty należy dobrać indywidualnie.

Ławeczka do ćwiczeń . Jest niezastąpiona przy wykonywaniu wielu różnych ćwiczeń. Dobrym wyborem będzie model regulowany, który pozwala na ćwiczenie wielu partii mięśni pod różnym kątem.

Drążki. Najtańsza opcja to drążek rozporowy, który przeznaczony jest do montażu w ościeżnicy drzwi. Taki drążek pozwala na wykonywanie wielu ćwiczeń wzmacniających i kształtujących sylwetkę.

Taśmy treningowe. Dzięki nim można wzmocnić różne części ciała, zwiększyć elastyczność czy rozluźnić powięź. Nie zajmują dużo miejsca, nie kosztują też dużo. Chcąc uzyskać większe obciążenie, można skorzystać równocześnie z kilku taśm.

taśmy do ćwiczeń

Sprawdź dostępne gumy i taśmy do ćwiczeń

Poręcze do pompek. Wspomagają wykonywanie pompek na różne sposoby.

Skakanka – jest mała i poręczna, więc można ją zabrać wszędzie. Rytmiczne podskoki zwiększają wytrzymałość stawów i wydolność układu oddechowego.

Piłka lekarska. Każda osoba, która myśli o treningu oporowym, czy ogólnorozwojowym, powinna mieć taką piłkę w swoim domu. Istnieje wiele ćwiczeń, które kształtują i wzmacniają ciało, w tym kręgosłup.

 

Sprawdź dostępne piłki lekarskie

Rowerek treningowy . Pozwoli spalić dużą liczbę kalorii w bardzo przyjemny sposób. Często jest pierwszym wyborem do domowej siłowni.

Bieżnia . Pozwala zwiększyć siłę biegową, dzięki podnoszeniu stopnia nachylenia bieżni. Jest cennym nabytkiem umożliwiającym chociażby imitowanie wycieczek górskich czy biegów trailowych.

Stepper . Urządzenie chętnie wykorzystywane przez kobiety, pozwala wzmocnić i wyrzeźbić nogi oraz pośladki. Na rynku dostępne są różne formy tego urządzenia – od małych, kompaktowych po profesjonalne umożliwiające korzystanie z różnych opcji pomiarów wydolności.

Twistery . To małe krążki obrotowe umożliwiające pracę nad swoją talią. Niektóre modele są wyposażone w linki, a te najbardziej zaawansowane także drążek do podtrzymywania się.

Orbitrek. A ngażuje wiele różnych partii mięśni, można na nim ćwiczyć mięśnie nóg, pośladków, rąk czy brzucha.

Warto, aby sprzęt był poukładany w odpowiednim porządku, hantle i ciężary od najlżejszych do najcięższych, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie utrzymać porządek. Można także wyposażyć pomieszczenie w stojak na hantle czy większe ciężary.

Dobór odzieży

Nie bez znaczenia jest nie tylko jak, ale też, w czym ćwiczymy. Dzięki odpowiedniemu doborowi odzieży ćwiczenia są łatwiejsze do wykonania, ale też bardziej komfortowe. Profesjonalna odzież sportowa to najlepsza inwestycja, ponieważ ubrania są wykonane z materiału odprowadzającego pot i ułatwiającego skórze oddychanie. Są to ubrania elastyczne i przewiewne. Specjalistyczny materiał jest bardziej wytrzymały i dzięki temu nie rozciąga się i nie traci swoich właściwości nawet po wielokrotnym praniu. Warto zwrócić uwagę na to, że strój do ćwiczeń powinien dobrze przylegać do ciała, ale jednocześnie nie krępować ruchów, najlepiej, aby był w miarę swobodny, ale też nie za luźny. Dzięki temu wykonywanie ćwiczeń będzie znacznie wygodniejsze. W sklepie internetowym marki 4F znajdziecie wiele elementów odzieży idealnych na trening w domu zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Poniżej przykładowa stylizacja.

odzież sportowa

Przejrzyj najnowsze propozycje i znajdź coś dla siebie: https://4f.com.pl/dyscypliny/fitness-trening.html

Aktywnie w domu

Wiele ćwiczeń zalecanych na siłowniach można z powodzeniem wykonywać w domu. Najważniejsze jest nie miejsce, ale korzyści, które płyną z wykonywania treningu. To dobra opcja w czasie, kiedy nie można trenować na siłowni. Zanim przystąpimy do kompletowania sprzętu, zastanówmy się tylko, jakie partie ciała chcemy trenować i jaką powierzchnią treningową dysponujemy. Dzięki stworzeniu już na samym początku dobrego planu, realizacja pomysłu przebiegnie znacznie sprawniej.

A jeśli szukacie inspiracji na trening w domu, to przejrzyjcie filmy wideo zamieszczone na stronie i ćwiczcie razem z ambasadorami marki 4F: https://4f.com.pl/4ftrenujzdomu