Ćwiczenia - Siłownia

Osoby, które podejmują decyzję o rozpoczęciu swojej przygody z ćwiczeniami na siłowni starają się wykonywać przede wszystkim te wpływające na rozbudowę masy ciała. Dotyczy to głównie mężczyzn, którzy pragną sprawić, aby ich mięśnie były większe, bardziej wyraziste.

Odpowiedni trening musi uwzględniać jednak takie elementy jak dobór ćwiczeń oraz sprzętów, korzystanie z suplementów, wyszczególnienie ilości powtarzania serii, przerwy pomiędzy poszczególnymi seriami itp. W związku z tym niezbędna będzie pomoc trenera, bądź innej osoby dobrze zorientowanej w temacie.


Na wstępie warto ustalić plan treningowy. Prawidłowy trening powinien rozpocząć się od rozgrzewki, aby przygotować mięśnie do większego wysiłku. Eksperci radzą, by ćwiczenia na nogi były wykonywane podczas osobnego treningu, gdyż zbudowane są one z wielu różnych mięśni (potrzeba czasu, aby je „wyćwiczyć”), więc należy skupić się na wszystkich po kolei ( mięśnie czworogłowe i dwugłowe uda, łydki...). Oprócz treningu w rozwijaniu masy niezbędna jest także odpowiednia dieta. Musi być ona bogata w białko, węglowodany oraz tłuszcze. Wskazane jest także korzystanie z suplementów takich jak kreatyna, glutamina itp.

 

Do ćwiczeń na klatkę piersiową niezbędne mogą okazać się hantle oraz sztangi. Zdaniem wielu ekspertów ćwiczenia powinny być wykonywane od 8-12 powtórzeń. Aby były skuteczne trzeba ustawić dłonie w taki sposób, by obciążenie było skierowane na tricepsy. Obciążenie nie powinno być maksymalne, gdyż może spowodować zakwasy, a nawet doprowadzić do uszkodzenia mięśnia. Rozwojowi mięśni służy także wykonywanie pompek oraz brzuszków. Należy zaczynać od kilku powtórzeń. Z czasem ich liczba znacznie się zwiększy. Na rozwój bicepsów oraz barków ogromny wpływ mają ćwiczenia z hantlami czy też sztangami. Ćwiczenia powinny zawierać od 8-12 (nawet 15) powtórzeń i być wykonywane w 3 seriach. Mogą składać się z podnoszenia bądź  przyciągania sprzętów fizycznych. Na mięśnie pleców i nóg polecane są np. ćwiczenia na ławeczce.


Na zakończenie warto wspomnieć, iż odpowiedni trening powinien odbywać się co najmniej 3-4 dni w tygodniu. Należy uwzględnić dni wolne od ćwiczeń. Każda osoba, która rozpoczyna rozbudowę mięśni musi ustalić indywidualny plan treningu.

 

Ćwiczenia i odżywki na masę -  twoje-odzywki.pl