Ćwiczenia - Siłownia

Ćwiczenia i trening siłowy

Istnieje wiele powodów, dla których warto postawić na trening siłowy. Wśród jego zalet wymienia się m.in. przyśpieszenie spalania tkanki tłuszczowej, wzmocnienie masy mięśniowej, poprawę ogólnej kondycji i samopoczucia oraz redukcję stresu. Warto jednak pamiętać o tym, aby trening siłowy dopasować do konkretnych potrzeb.

 

Istnieje wiele powodów, dla których warto postawić na trening siłowy. Wśród jego zalet wymienia się m.in. przyśpieszenie spalania tkanki tłuszczowej, wzmocnienie masy mięśniowej, poprawę ogólnej kondycji i samopoczucia oraz redukcję stresu. Warto jednak pamiętać o tym, aby trening siłowy dopasować do konkretnych potrzeb.

 

Ćwiczenia siłowe są idealne zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Zdecydowanie warto uwzględnić je w planach treningowych, ponieważ przynoszą szereg korzyści. Angażują praktycznie wszystkie grupy mięśniowe, a ich efektywność jest uzależniona od paru czynników takich jak np. intensywność, indywidualne możliwości czy cel, który dana osoba pragnie osiągnąć. Z tego też względu przed przystąpieniem do treningów siłowych należy zastanowić się nad tym, czemu konkretnie mają one służyć. Łatwiej wówczas ułożyć plan treningowy oraz utrzymać motywację na odpowiednim poziomie.

 

Trening obwodowy

To zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj treningu siłowego. Pozwala pozbyć się nadprogramowych kilogramów oraz wyrzeźbić sylwetkę. Jego istotą jest wykonywanie jedno po drugim 9-12 ćwiczeń, przy czym każde z nich jest powtarzane 10-30 razy. Po zakończeniu całej serii wykonuje się ja od nowa. Trening obwodowy przyczynia się do zwiększenia wytrzymałości organizmu i angażuje do intensywnego wysiłku różne partie ciała. Osobom, które dopiero zaczynają z nim przygodę, zaleca się jazdę na rowerze bądź wchodzenie po schodach – pozwala to przygotować organizm do wysiłku.

 

Trening dzielony (split)

Jest to trening, w którym poszczególne partie mięśni są ćwiczone oddzielnie – każda z partii trenowana jest raz w tygodniu. W ciągu tygodnia wykonuje się kilka sesji treningowych – od 3 do 6, w zależności od oczekiwanych rezultatów. Trening dzielony przyczynia się do budowy masy mięśniowej i zwiększenia wytrzymałości, nie jest jednak polecany osobom początkującym – półroczne doświadczenie w treningach siłowych to absolutne minimum.

 

Trening Full Body Workout (FBW)

W tym treningu pracują wszystkie partie mięśni – jak zresztą wskazuje sama jego nazwa. Nie poleca się wykonywania go częściej niż 3 razy w tygodniu (z dniem przerwy pomiędzy jedną a drugą jednostką treningową), ponieważ stosunkowo mocno obciąża centralny układ nerwowy. Ten rodzaj treningu siłowego jest dedykowany osobom na redukcji oraz budującym masę i wytrzymałość siłową – zarówno początkującym, jak i bardziej doświadczonym, przy czym intensywność ćwiczeń musi być adekwatna do konkretnych możliwości.

 

Treningi siłowe – o czym pamiętać?

W treningach siłowych zastosowanie znajduje sprzęt na siłownię np. ze strony https://trainingshowroom.com/13-silownia – przeznaczony jest on do treningów na siłowni oraz w domu. Duża różnorodność w zakresie przyrządów i akcesoriów ułatwia dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb. Ponadto bez względu na wybrany rodzaj treningu siłowego nie wolno zapominać o regeneracji, ponieważ to właśnie wtedy mięśnie rosną i nabierają siły. Do tego wszystkiego niezbędna jest właściwa dieta, bez której nie ma co liczyć na spektakularne efekty.

A jak dobrze wykonać treningi podpowiada bokser Tomasz Piotrowski na swoim kanale - https://www.youtube.com/watch?v=gBK6hP8Y050