Sprzęt / Wyposażenie, Kluby - Siłownia

worek bokserski

Początkujący fighterzy bardzo często podchodzą do tematu doboru worka treningowego, bazując na błędnym twierdzeniu, że im cięższy worek, tym lepsze efekty treningu. Okazuje się, że jest to prawda jedynie do pewnego stopnia. Jaką wagą powinien charakteryzować się worek bokserski? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości i podpowiadamy, jakie worki treningowe pomogą Ci osiągnąć oczekiwane efekty treningu.

 

Ciężkie worki treningowe – kiedy wyższa waga gwarantuje lepsze efekty?

Ciężkie worki treningowe określamy jako tzw. heavy bagi. Ich waga rozpoczyna się od około 50 kilogramów, a przeznaczone są do treningu siły uderzenia. I w tym przypadku rzeczywiście możemy stwierdzić, że im wyższa waga, tym lepsze efektu treningu. Zależność jest tutaj prosta – aby wprawić worek bokserski w ruch, trzeba użyć większej siły.

Dlaczego duża waga to nie zawsze dobre rozwiązanie? Ciężkie worki treningowe zachowują znacznie większą stabilność niż worki o mniejszej wadze, dlatego nie sprawdzają się przy treningu technicznym.

Lekkie worki treningowe – pomocne w treningu technicznym

Bokserzy i zawodnicy innych sztuk walki nie mogą bazować jedynie na sile, ale muszą także poświęcić czas na treningu na ćwiczenie techniki, zwinności, szybkości i celności ciosów. Do tego celu przeznaczone są worki o wadze około 30 kilogramów. Możesz z powodzeniem wykonywać na nich trening cardio, trening szybkościowy czy ćwiczyć celność uderzeń na ruchomym celu.

Czy worek bokserski o niskiej masie może posłużyć do treningu siły ciosu?

Zasadniczym problemem jest to, że lekkie worki będą łatwo poddawać się sile uderzenia, dlatego rozwój siły ciosu za ich pomocą jest dość mocno ograniczony. Istnieje jednak sposób, dzięki któremu można poprawić jego stabilność, co przełoży się na pewne możliwości w treningu siły. Jak to możliwe? Wybierz worek treningowy, który posiada dodatkowe mocowanie u dołu. Wykorzystując ekspander, możesz przymocować worek do podłoża, zwiększając jego stabilność. Tego typu worki znajdziesz w sklepie https://bushido-sport.pl/.

Jeśli nie masz możliwości zawieszenia w swoim pomieszczeniu treningowym dwóch worków, możesz zdecydować się na worek o masie około 40 kilogramów. Jest to bardzo dobry kompromis pomiędzy lżejszym workiem a heavy bagiem. Jeśli dodatkowo będzie wyposażony w dolne mocowanie, może z powodzeniem pomóc Ci w treningu siłowym i technicznym.

Worek treningowy stojący – trenuj techniki nożne

Ciekawym rozwiązaniem, które umożliwia trening technik bokserskich oraz kopnięć, jest worek treningowy stojący. Rozwiązanie to cechuje się dużą wagą – worek może ważyć nawet 140 kilogramów. Z jego pomocą można prowadzić bardzo wszechstronny trening, zarówno siłowy, jak również techniczny i cardio.

Podsumowanie

Wiesz już, jak waga worka treningowego wpływa na jego wykorzystanie w treningu. Dzięki temu możesz bez problemu wyposażyć się w worki odpowiednie do danego rodzaju treningu.