Suplementy / Odżywki / Witaminy - Siłownia

Białko jest jednym z ważniejszych składników naszej diety. Jest to makroskładniki, który daje nam możliwość efektywnego budowania mięśni, poprawy regeneracji, stymulacji anabolizmu, utrzymując szereg procesów chemicznych w naszym ciele w homeostazie. Dlatego też każdy sportowiec, wystawiający swój organizm na szereg przeciążeń związanych z treningiem, powinien zadbać, aby do organizmu dostarczać odpowiednią ilość protein, jak i o to, aby białka te były wysokiej jakości.

Jednym ze sposobów na to, aby dieta spełniała wymagania naszego organizmu pod kątem ilości białek, jest wykorzystanie odżywki proteinowej, której celem jest uzupełnić białko w naszej diecie. W jaki sposób działają produkty tego typu?

Szukając informacji w Internecie, na forum SFD wyczytać możemy, że odżywka białkowa, stanowi znakomity dodatek do diety sportowca, ze względu na to, że jest to białko wysokiej wartości odżywczej, posiadające pełen aminogram, zasobny w aminokwasy BCAA, w tym znaczny dodatek leucyny. Co więcej, ze względu na to, że produkt tego typu dostarczany jest w formie płynnej, jest lekkostrawny, nie stawia wymagań naszemu układowi pokarmowemu, więc jest w stanie szybko dostarczyć nam wymaganej dawki aminokwasów.

Dodatkowo użytkownicy piszą o tym, że wykorzystanie odżywki białkowej jest dobrą opcją, gdy zależy nam na wspieraniu organizmu w okresie okołotreningowym. Szybkostrawność białka z odżywki, pomaga na szybką koncentrację aminokwasów we krwi, co skutecznie zabezpiecza organizm przed działaniem katabolicznym. Wystarczy wypić około 30g odżywki na 30 minut przed treningiem i mamy pewność, że naszych mięśni nie braknie białek na potrzeby energetyczne, jak i budulcowe.

Podobnie ma się kwestia wykorzystania odżywki proteinowej po treningu. Jak wyczytać możemy na SFD, porcja białka po treningu w ilości około 40g ma za zadanie zapewnić odpowiednią stymulację anabolizmu, co powiązane będzie z osiągnięciem progu leucynowego, niezbędnego, aby synteza białek w organizmie była możliwa. Jak więc widzimy, odżywka białkowa to nie tylko wsparcie w uzupełnieniu diety, ale i pewne działanie funkcjonalne, którego nie osiągniemy, stosując posiłki konwencjonalne, mięsne. Płynna forma suplementu, jak i lekkostrawność, ma tutaj znaczną przewagę i będzie bardziej mile widziana w okresie około wysiłkowym.

Łatwość użycia, forma płynna, lekkostrawność, smak, jak i szybkość konsumpcji sprawia, że odżywka białkowa posiada znaczną ilość zalet. To właśnie te cechy, decydują o tym, że białko chętnie jest kupowane i stosowane przez sportowców. Na forum SFD wyczytać możemy dodatkowo, że wykorzystanie białka jest znakomitą okazją do tego, aby podciągnąć smakowo potrawy, które serwowane są na słodko. Można więc za pomocą odżywki białkowej, stworzyć przepyszne desery, nadać smaku omletom, czy wykorzystać dodatek lody i owoców, aby zrobić orzeźwiający koktajl.

 

Tematy: