Suplementy / Odżywki / Witaminy - Siłownia

Wzmożona aktywność fizyczna przekłada się na większe zapotrzebowanie na różnego rodzaju składniki odżywcze, które należy dostarczać do organizmu przez zbilansowaną dietę i odpowiednio dobraną suplementację. Aminokwasy BCAA często są polecane sportowcom ze względu na swój pozytywny wpływ na budowę masy mięśniowej. Czy ich suplementacja jest konieczna?

 

Czym są aminokwasy BCAA?

Aminokwasy BCAA, nazywane także aminokwasami rozgałęzionymi, to trzy substancje, mianowicie izolencyna, lencyna i walina. Często zalecana suplementacja tych środków wynika z faktu, że są to aminokwasy egzogenne, co oznacza, że ludzki organizm nie jest w stanie wytworzyć ich samodzielnie – zamiast tego muszą być dostarczane wraz z pokarmem lub w formie suplementu diety.

Białko nie powinno być wykorzystywane w organizmie w celach energetycznych, jednak często obserwuje się właśnie takie zjawisko przy długich i wyczerpujących treningach. Regularne dostarczanie aminokwasów BCAA sprawia, że białko znów wykorzystywane jest w celach budulcowych, a pod kątem energetycznym ciało przetwarza węglowodany.

Jaki wpływ na kondycję mają aminokwasy BCAA? Przede wszystkim przyspieszają one budowę masy mięśniowej i zwiększają wytrzymałość mięśni. Sportowcy doceniają także fakt, że BCAA zmniejsza uczucie zmęczenia i sprawia, że pojawia się ono później.

Czy suplementacja BCAA jest niezbędna?

Aminokwasy BCAA mogą być dostarczane do organizmu wraz z dietą bogatą w odpowiednią ilość białka. Co ważne, zapotrzebowanie na białko wśród sportowców jest zwykle duże, a wiele osób nie spożywa go tyle, ile powinna. W takiej sytuacji przyda się suplementacja tych cennych składników, która nie tylko wpłynie pozytywnie na ogólnie pojętą kondycję fizyczną, ale także zmniejszy bolesność mięśni i ilość ich uszkodzeń nawet podczas najbardziej wymagających treningów.

Jakie produkty bogate w aminokwasy BCAA są warte uwagi? Dostępnych jest bardzo wiele tego typu suplementów w różnej formie, a nawet o różnych smakach, co widać dobrze wśród ofert takich jak dostępne pod adresem https://alenergy.eu/pol_m_SKLEP_BIALKA-AMINOKWASY-GAINERY_AMINOKWASY-ROZGALEZIONE-BCAA-241.html. Ich działanie może się nieco różnić w zależności od proporcji składników i substancji dodatkowych.