Porady, Wiedza - Siłownia

siłownia w domu

Domowa siłownia, jako inwestycja w zdrowie i wygodę

Coraz częściej słyszy się o tym, jak poważnymi problemami są nadwaga i otyłość, czyli jednostki chorobowe związane bezpośrednio z nadmierną masą ciała. Z drugiej jednak strony wzrasta też popularność tzw. "aktywnego trybu życia", nastawionego na jedzenie zdrowych produktów i regularne ćwiczenia fizyczne. Bo trzeba to przyznać, że trening jest tak samo ważny jak dieta.

 

Całe szczęście nie musi być zawsze wykonywany poza domem, na specjalistycznych obiektach. Domowa siłownia wyposażona w chociażby kilka podstawowych przyrządów każdemu pozwoli zadbać w prosty sposób o zdrowie, dobre samopoczucie i oczywiście wygląd.

Zalety domowej siłowni

Absolutnie kluczowym argumentem potwierdzającym wartość domowej siłowni jest wyraźna oszczędność czasu. Mało kto ma bowiem blisko do siłowni. Niektórzy mieszkają tuż przy takich klubach, więc wtedy mogą zajść do nich między pracą a domem, ale jednak większość ludzi do takich obiektów musi dojechać, co zwłaszcza w godzinach szczytu zajmuje sporo czasu. Z kolei mniejsze miejscowości i wioski nierzadko w ogóle nie dysponują podobnymi placówkami. Nie ma w nich żadnych siłowni, więc aby do nich się dostać, trzeba najpierw dojechać do innego miasta. Nieco mija się to z celem. W takich przypadkach siłownia w domu sprawdzi się zatem idealnie i będzie dużo lepszym wyborem.

Każdy, komu zdarzyło się kiedykolwiek chodzić przez dłuższy czas na siłownię, na pewno wie też, jak denerwujące bywa czekanie na wolny sprzęt. Człowiek jest już w trakcie wykonywania swojego planu i ma tylko dwadzieścia sekund na zmianę pozycji, a tu okazuje się, że ławka, na której miał się położyć, jest już zajęta, a siłownia nie dysponuje innym takim przyrządem. To może wywołać silną frustrację, a wręcz niechęć do dalszego ćwiczenia. Zamiast chodzić na oblegane i popularne siłownie, lepiej i wygodniej ćwiczyć zatem w domu. Tutaj wszystkie sprzęty zawsze będą wolne, o ile nie dorwą się do nich pozostali domownicy.

Jeszcze przed rozpoczęciem domowych treningów każdy powinien przeczytać przynajmniej krótki poradnik dotyczący tego, jak ćwiczyć w domu. Bezpieczeństwo zawsze musi być priorytetem. A niestety o wiele trudniej o nie zadbać, gdy można polegać wyłącznie na sobie.

Jaki sprzęt przyda się do ćwiczeń w domu?

Nie istnieje jeden idealny sposób na urządzenie i zaaranżowanie domowej siłowni. Na pewno jednak taki sprzęt do domowej siłowni powinien zawierać przynajmmniej jeden atlas do ćwiczeń . To absolutnie podstawowe narzędzie, które może być wykorzystywane na wiele sposobów. Atlasy są nieodłącznymi elementami wyposażenia wszystkich siłowni - nie tylko tych publicznych, ale również i domowych oraz prywatnych.

Wbrew powszechnym przekonaniom atlas nie jest też sprzętem kierowanym wyłącznie do mężczyzn. Kobiety też mogą spokojnie na nim ćwiczyć, a jeśli zaczną to robić, dadzą sobie szansę na osiągnięcie takiej sylwetki, jakiej jeszcze nigdy w życiu nie miały. Dawniej jakoś tak się stało, że w społeczeństwie utrwalił się mit, jakoby trening siłowy był dobry tylko dla panów. Kobiety nie miały więc zielonego pojęcia o tym, czym właściwie są atlasy do ćwiczeń i absolutnie nie chciały z nich korzystać. Nawet jeśli zapisywały się na siłownie, cały swój wolny czas przeznaczały na przesiadywanie w strefie cardio z rowerkami stacjonarnymi, bieżniami i stepperami. Na szczęście myślenie ludzi trochę się w tych kwestiach zmieniło. Trenerom personalnym w końcu udało się przekonać panie do tego, że trening siłowy nie zrobi z nich napakowanych facetów, a przepięknie wyrzeźbi ich sylwetki i zapewni im atrakcyjne kobiece kształty.

Atlas do ćwiczeń jest więc urządzeniem bardzo uniwersalnym, kierowanym i do panów, i do pań. Coś takiego warto mieć w domu, by wszyscy mogli z tego korzystać. Atlasy występują w różnych przedziałach cenowych. Te najtańsze i najbardziej podstawowe nie kosztują więcej niż tysiąc złotych.