Porady, Wiedza - Siłownia

Domowy sprzęt do treningu siłowego

Przy dynamice dzisiejszego życia nie każdy ma możliwości i czas na regularne odwiedzanie siłowni czy klubu fitness. Jednak dzięki szerokiej ofercie nowoczesnego sprzętu sportowego z powodzeniem można przeprowadzić efektywny trening siłowy we własnych czterech ścianach. Jakie urządzenia i akcesoria do ćwiczeń w domu wybrać?

Budowa masy mięśniowej i utrzymanie muskulatury. Poprawa kondycji, praca nad prawidłową postawą ciała, kształtowanie wysportowanej sylwetki czy redukcja tkanki tłuszczowej. Wszystkie te cele można zrealizować w domu. Wystarczy jedynie właściwy plan i pomysłowe zorganizowanie przestrzeni. W każdym przypadku należy sięgać wyłącznie po profesjonalny sprzęt do ćwiczeń siłowych, który zagwarantuje komfort użytkowania i wysoki poziom bezpieczeństwa. W końcu często będziemy ćwiczyć sami, bez wsparcia i pomocy. W tym momencie nie można zatem zdawać się na przypadkowe urządzenia. Bogaty wybór wyselekcjonowanych akcesoriów do treningu w domu można znaleźć teraz w Sportano.pl. To nowoczesny sklep sportowy, który oferuje wyłącznie najwyższej jakości produkty od wyspecjalizowanych marek z całego świata. Co zatem wybrać?

Jaki sprzęt do ćwiczeń siłowych na początek?

Podstawowymi elementami wyposażenia domowej siłowni od wielu lat są hantle i kettlebelle. Te narzędzia zapewniają szeroki zakres ćwiczeń i przeprowadzanie różnorodnych treningów. Co więcej, sprawdzą się także przy wszelkiej rehabilitacji czy wzmocnieniu poszczególnych partii ciała po kontuzji. Warte rozważenia są przede wszystkim zestawy hantli lub warianty regulowane. Pierwsze zawierają gryfy, na których umieszcza się talerze o różnej wadze, dostosowując obciążenie do swoich potrzeb. W przypadku drugich wagę dopasowuje się za pomocą specjalnego pokrętła. Oba rozwiązania są wygodne, a do przechowywania sprzętu wymagana jest mała ilości miejsca. Bez przeszkód można schować je w szafie czy pod łóżkiem.

Niezwykle popularnym sprzętem do ćwiczeń siłowych jest także kettlebell. To specjalnie zaprojektowany odważnik z zamontowanym na stałe uchwytem. Przeznaczony jest do ćwiczeń statycznych, a także tych o sporej intensywności. Umożliwia pracę nad mięśniami nóg, pośladków, ud, rąk, brzucha czy ramion. Pozwala wzmocnić koordynację ruchową i zmysł równowagi. Wybierając odważnik kettlebell należy kierować się przede wszystkim wagą, w ofercie możemy spotkać wersje od 6 do nawet 24 kg.

Jaki jest koszt takiego sprzętu? Ceny wysokiej jakości hantli wahają się w przedziale 200 - 600 zł. Przyrząd typy kettlebell to wydatek od 50 do 700 zł. Ostateczna wartość zależy przede wszystkim od wagi czy dostępnych zakresów obciążenia. Na jakie marki stawiać? Czołowymi producentami hantli i kettlebelli są Spokey, Pure2Improve, HMS, Body Sculpture czy Bowflex.

Drążki i drabinki gimnastyczne

Domową siłownię warto uzupełnić również o wielofunkcyjne drążki do mocowania na ścianie lub warianty rozporowe do montowania na futrynie drzwi. To sprzęt, który sprawdza się głównie w treningu górnych partii ciała. Regularne podciąganie się na drążku to świetny sposób na kształtowanie mięśni ramion, grzbietu i brzucha. Ćwiczenia z użyciem tych akcesoriów pomogą także wzmocnić obręcz barkową oraz klatkę piersiową.

Wybierając drążek warto zwrócić uwagę na zakres regulacji, który pozwoli na łatwe dopasowanie jego długości do szerokości futryny. Zdecydowanie należy stawiać na modele z piankowymi uchwytami, które zabezpieczą dłonie przed ślizganiem się i otarciami. Istotna jest również grubość drążka. Właściwa będzie ta, która pozwoli nam na swobodny i pełny chwyt całego obwodu (kciuk powinien oplatać drążek od spodu). Koniecznie należy uwzględnić również maksymalne dopuszczalne obciążenie przyrządu. Koszt drążków rozporowych i wielofunkcyjnych od najlepszych producentów jak BenchK, inSPORTline czy Sveltus waha się od 60 zł do nawet 1400 zł. Ceny uzależnione są od materiału czy dodatkowych elementów, zwiększających możliwości treningu.

Jeśli dysponujemy nieco większą przestrzenią, warto wziąć pod uwagę również wybór profesjonalnej drabinki gimnastycznej. To sprzęt do ćwiczeń siłowych, który dostępny jest w wersji rozkładanej lub umieszczanej na ścianie. Drabinki są doskonałym sposobem na przeprowadzenie rozgrzewki, ćwiczeń korekcyjnych czy treningu rozciągającego mięśnie. Chętnie korzystają z nich również dzieci, wypracowując nawyk codziennej aktywności fizycznej. Drabinkę wielofunkcyjną można rozbudować również o dodatkowe moduły - ławkę treningową, hak na worek bokserski lub TRX czy oparcie na plecy, które podniesie komfort ćwiczeń. Profesjonalne modele od czołowych producentów (np. BenchK) kosztują od ok. 900 do ok. 1200 zł.

Jak zacząć ćwiczyć w domu?

Rozpoczynając swoją przygodę z ćwiczeniami w domu należy przede wszystkim zachować umiar. Dostępność sprzętu będzie oczywiście kusząca, ale warto pamiętać, że w budowaniu mięśni i kondycji równie ważna jest regeneracja. Przerwy między treningami powinny wynosić co najmniej 24h. Rozsądnym podejściem będzie wybór sprzętu o mniejszych obciążeniach i stopniowe przyzwyczajanie organizmu do większych zakresów. Dlatego warto stawiać na przyrządy z możliwością regulacji lub rozbudowy. Ćwiczenia w mieszkaniu, podobnie jak te w siłowni, wymagają odpowiedniego planu. Na początku warto zatem skonsultować się trenerem personalnym, który pomoże nam w wypracowaniu właściwej techniki i przygotuje indywidualny program treningowy. Wówczas domowy sprzęt do treningu siłowego pozwoli w bezpieczny sposób uzyskać w pełni satysfakcjonujące efekty.