Słownik pojęć

Callanetics

Callanetics jest to system ćwiczeń fizycznych zapoczątkowany i rozpowszechniony w Ameryce. Ćwiczenia te ujędrniają ciało i podnoszą wydolność organizmu ale główną zaletą jest poprawa sylwetki. Callanetics jest programem bardzo prostych lecz skutecznych ćwiczeń, sprzyjających korekcji sylwetki od strony zdrowotnej i estetycznej. Ćwiczenia te stały się bardzo popularne i mają wielką aprobatę wśród ogromnej większości kobiet mających styczność z Callanetics.


System ćwiczeń Callanetics poprawia wygląd fizyczny, a co za tym idzie poprawia również nasze samopoczucie. Jednak droga do celu nie jest taka prosta. Zajęcia te polegały na wykonywaniu krótkich, dynamicznych, o niewielkim zakresie pracy mięśnia ruchów, które powtarzało się wielokrotnie (na przykład 100 razy). Ćwiczenia należy zaliczyć do grona ćwiczeń intensywnych i wymagają one nie tylko przyzwoitej sprawności fizycznej ale również samozaparcia i konsekwencji. Callanetics wymaga od nas również dysponowania czasem w wymiarze około 1 godziny dziennie. Dla porównania podaje się, że jedna godzina callanetics daje organizmowi tyle, co kilka godzin gimnastyki klasycznej lub aerobicu.

Rodzaje Callanetics i sposoby wykonywania ćwiczeń:

  • Callanetics Squats - ćwiczenie na pośladki i uda - stojąc wyprostowany z nogami rozstawionymi na szerokość bioder, opuść ciało w dół, jakbyś chciał usiąść na krześle, następnie powróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzaj powoli w sposób kontrolowany, naciskając na mięśnie pośladków i ud.
  • Callanetics Leg Lifts - ćwiczenie na brzuch i uda - leżąc na plecach, unoś nogi do góry, starając się utrzymać napięcie w brzuchu i udach. Następnie powróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie.
  • Callanetics Swimming - ćwiczenie na plecy i ramiona - leżąc na brzuchu, unoś ręce i nogi jednocześnie, jakbyś płynął, starając się utrzymać napięcie w plecach i ramionach.
  • Callanetics Flutter Kick - ćwiczenie na brzuch i uda - leżąc na plecach, unoś nogi w górę i opuść je, jednocześnie unosząc górną część tułowia, starając się utrzymać napięcie w brzuchu.
  • Callanetics Leg Pull Front - ćwiczenie na brzuch i uda - leżąc na plecach, unoś nogi do góry i opuść je, jednocześnie unosząc górną część tułowia, starając się utrzymać napięcie w brzuchu.
  • Callanetics Side Leg Lift - ćwiczenie na boczne partie ud - leżąc na boku, unoś nogę do góry i opuść ją, starając się utrzymać napięcie w bocznej części uda.
  • Callanetics Neck Pull - ćwiczenie na szyję i barki- siedząc na krześle, unoś brodę do góry i opuść ją, starając się utrzymać napięcie w szyi i barkach.

 

POJĘCIA / DEFINICJE