Słownik pojęć

Ćwiczenia izotoniczne - to ćwiczenia, w których siła mięśni jest stała, a długość mięśni ulega zmianie. Są to ćwiczenia dynamiczne, w których mięśnie pracują przeciwko oporowi. Oto kilka przykładów ćwiczeń izotonicznych:

  1. Martwy ciąg
  2. Wiosłowanie
  3. Przysiady
  4. Podnoszenie hantli
  5. Pompki
  6. Podciąganie
W czasie wykonywania ćwiczeń izotonicznych zachodzi rytmiczne wydłużanie i kurczenie się mięśni w obrębie aktywnej części ciała.

Ćwiczenia izokinetyczne to ćwiczenia, w których długość mięśni jest stała, a siła mięśni ulega zmianie. Są to ćwiczenia, w których opór jest stały i dostosowuje się do siły mięśni. Oto kilka przykładów ćwiczeń izokinetycznych:

  1. Trening na maszynie izokinetycznej
  2. Ćwiczenia na gumie oporowej
  3. Trening z wolnymi ciężarami z ograniczeniem zakresu ruchu
  4. Ćwiczenia z użyciem elastycznych taśm oporowych.
Ćwiczenia izokinetyczne są wykonywane na specjalnej maszynie, która kontroluje szybkość kurczenia się mięśni w danym zakresie ruchu. Maszyny takie jak CybexT and BiodexT umożliwiają tego rodzaju trening, ale jest to sprzęt używany m.in. przez fizjoterapeutów.

Uwaga: Ćwiczenia izotoniczne i izokinetyczne są skuteczne w zwiększaniu siły mięśni i poprawianiu ruchomości stawów. Upewnij się, że wiesz, jak prawidłowo wykonywać każde ćwiczenie, i skonsultuj się z trenerem lub fizjoterapeutą, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.