Słownik pojęć

Masaż to jedna z najstarszych technik medycznych posiadająca blisko 4 tysiące lat. Przyjmuje się, iż zrodził się on w starożytnych Chinach, gdzie traktowany był nie tylko jako zabieg odprężający, ale przede wszystkim leczniczy.

Obecnie istnieje wiele jego odłamów co sprawia, że każdy z nas dobierze idealny dla siebie. Możemy wybierać chociażby spośród masażu klasycznego, relaksacyjnego, leczniczego, sportowego, ajurwedyjskiego, czy też hawajskiego. Nie da się jednak ukryć, że każdy z nich koi przemęczone ciało oraz dostarcza olbrzymiej dawki energii, koniecznej zwłaszcza po ciężkim i męczącym dniu.

Masaż, to znakomite lekarstwo na stres, które pozwala zapomnieć o całym świecie, odciąć się od codziennych problemów i skupić tylko na sobie. Wspomaga walkę z depresją i problemami psychicznymi. Jednocześnie masaż pomaga walczyć z bezsennością oraz ułatwia zasypianie. Odpowiednio wykonany masaż przynosi ulgę zmęczonym mięśniom. Poleca się go szczególnie osobom, które uprawiają sporty wyczynowe oraz bardzo często borykają się z bolesnymi skurczami. Masaż przyspiesza krążenie krwi i limfy. Dzięki temu nasz organizm znacznie szybciej pozbywa się produktów przemiany materii z krwioobiegu. Masaż działa przeciwzakrzepowo oraz sprawia, że wszelkiego rodzaju obrzęki i wysięki ulegają błyskawicznemu wchłonięciu. Systematycznie wykonywany masaż wpływa zbawiennie na kości, zwiększając ich spoistość oraz wzmacniając wiązadła okołostawowe. Przeciwdziała również wszelkiego rodzaju kontuzjom.

To jednak nie jedyne jego zalety. Masaż wpływa na redukcję pajączków, niweluje cellulit, usuwa obumarłe komórki warstwy rogowej naskórka oraz uelastycznia i rozluźnia blizny. Zmniejsza także widoczność nieestetycznych zgrubień oraz zrostów. Pod wpływem nacisku, pory oraz kanaliki gruczołów potowych otwierają się, co zwiększa dopływ powietrza do naszej skóry. Bardzo szybko staje się ona aksamitna w dotyku, odżywiona i sprężysta. Jest również bardziej podatna na wchłanianie substancji zawartych w preparatach kosmetycznych.

Źródło:

- masaż ogólnie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Masaż

- rodzaje masaży: http://www.bodyhelp.pl/pl/bodyhelp-baza-wiedzy/rodzaje-masau.html

- masaż leczniczy: https://pl.wikipedia.org/wiki/Masaż_leczniczy

- studio masaży: http://paradizzo.pl