Wyjdź z domu

Czym jest spa?

Co to tak naprawdę spa ? Pierwsza myśl, która przychodzi na do głowy to relaks i zabiegi pielęgnacyjne.

Spa na pierwszy rzut oka to nowy termin, jednak właściwości lecznicze wody były znane już od dawna.  Łaźnie i ośrodki rekreacyjne powstawały już w czasach rzymskich i greckich.

Potoczne „spa” ma swój początek od słów w języku łacińskim  „Sanitas per aquam” co oznacza  zdrowie dzięki wodzie. Kolejna hipoteza to skojarzenie z miastem w Belgii – Spa, które swoją sławę zawdzięcza dzięki leczniczym gorącym źródłom.


Dzisiejsze znaczenie tego terminu wskazuje na zabiegi pielęgnacyjne ciała, gdzie główną rolę gra właśnie woda. Nazwą spa przyjęła się także jako potoczna nazwa ośrodków, w których owe zabiegi można sobie zafundować.  Do grona takich zabiegów zaliczają się zabiegi z udziałem morskiej wody, kąpiele gorące czy masaże biczami wodnymi. Potwierdzono również, że woda działa uspokajająco i odprężająco i kojąco na organizm.

 

Sposoby na spa

Spa możemy przygotować w naszym domu, w specjalnie przygotowanej na tą szczególną okazję łazience. Taka kąpiel przed snem pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Nieodłącznym atrybutem takiej kąpieli są olejki, nastrojowe oświetlenie czy świece. Domowe Spa to zabiegi pielęgnacyjne wykonane samodzielnie, we własnym w domu przy małym nakładzie finansowym. Do wykonania tychże zabiegów mogą nam służyć profesjonalne produkty kosmetyczne, jak również te przygotowane własnoręcznie z naturalnych składników. Wiele z tych składników można znaleźć we własnej kuchni, czyniąc z nich idealne produkty upiększające.

 

Domowe Spa tworzą na przykład : różnego rodzaju oleje, owoce, produkty mleczne, kawa, nasiona, przyprawy. Dodatkowe zabiegi to na przykład ziołowa kąpiel lub masaż. Domowe Spa to relaks w zaciszu domowego ogniska. Korzystając z niego nie marnujemy czasu, aby dotrzeć do dobrego gabinetu położonego na drugim końcu miasta. Zatem oszczędzamy czas i pieniądze. Rewelacyjnym pomysłem podczas urządzania domowego Spa jest aranżacja wnętrza czyli odpowiedni nastrój, który pomogą nam stworzyć na przykład kolorowe świece, odpowiednio dobrany zapach oraz łagodna muzyka relaksacyjna.


Alternatywą jest pobyt w ośrodku spa połączony z zabiegami z udziałem wody oraz możliwość skorzystania z różnych  form masaży. Ośrodki spa zazwyczaj położone są w pięknej prozdrowotnej okolicy, w których występują gorące źródła.  Jednak taki wyjazd nie należy do najtańszych.

Termin, który jest ściśle powiązany ze „spa” to magiczna nazwa  „wellness”, co oznacza dobre samopoczucie oraz przede wszystkim zdrowy styl życia.

SPA / BASEN / SAUNA / SOLARIUM