Sport i Rekreacja

Na kontuzję stawów skokowych, kolanowych czy nadgarstków narażeni są niemalże wszyscy sportowcy, którzy regularnie uczęszczają na treningi. Intensywne uprawianie sportu jest bowiem silnym obciążeniem dla wszystkich stawów. Z tego powodu lekarze ortopedzie zalecają, by sportowcy zakładali na stawy specjalne stabilizatory, zwane ortezami. Niestety, wciąż jest szerokie grono osób bardzo aktywnych fizycznie, które nie stosują się do tego zalecenia i świadomie narażają się na kontuzję. Warto jednak pamiętać, że ćwiczenia podczas kontuzji są możliwe, gdyż i tutaj przydatne mogą być ortezy.

Jak działa orteza?

Działanie ortezy jest bardzo proste. Jest ona wyposażona w elastyczne ściągacze przytrzymujące ją wokół stawu oraz w poduszeczki wypełnione powietrzem, które chronią staw i okoliczne tkanki. Dzięki tym poduszeczkom staw jest również usztywniany i utrzymywany w odpowiedniej pozycji, co sprawia, że nie jest on narażony na kolejne zwichnięcie lub skręcenie. Z tego powodu orteza może być stosowana podczas ćwiczeń fizycznych i może ona zapobiec pogłębianiu się kontuzji. Jej założenie pomoże również zniwelować ból.

Ortezy pozwalają również na utrzymanie stałej temperatury wokół stawu, dzięki czemu procesy leczenia przebiegają w nim znacznie sprawniej niż gdy staw jest unieruchomiony za pomocą gipsu. Warto też zaznaczyć, że dla sportowców przygotowano nowoczesne ortezy, które wykonane są z materiałów przepuszczających powietrze. Nie dopuszczają one do gromadzenia się potu i do powstawania bolesnych otarć i odparzeń pod aparatem.

Jak stosować ortezę?

W przypadku leczenie nowo powstałego urazu, ortezę należy nosić podczas każdego treningu. Nie wolno jej ściągać nawet, gdy poczujemy się lepiej - decyzję o zaprzestaniu jej noszenia może podjąć jedynie lekarz ortopeda - mówi nam Anna, ekspert doradca klienta ze sklepu omedika.pl. Zbyt wczesne zaprzestanie korzystania z aparatu może bowiem przyczynić się do nawrotu kontuzji bądź do jej pogłębienia do tego stopnia, że konieczne będzie leczenie operacyjne stawu lub całkowite zrezygnowanie z danego typu sportu.

Należy też pamiętać, że w zależności od rodzaju zaleconej nam ortezy, jedne z nich stosuje się jednie podczas aktywności fizycznej o większym nasileniu, a inne przez cały czas leczenia urazu. Ponadto konieczne jest określenie, czy dana osoba powinna nosić jedynie jeden typ ortezy, czy też naprzemiennie korzystać z dwóch typów np. elastycznej i półusztywnianej.

Dobry dobór najważniejszy

Warto zaznaczyć, że prawidłowy dobór ortezy jest bardzo ważny dla utrzymania zdrowia. Orteza niedopasowana do szerokości stawu będzie bowiem powodowała jego nieprawidłowe ułożenie bądź otarcia tkanek i obrzęki, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do zakrzepicy. Istotne jest również noszenie ortezy odpowiedniego typu. Jeżeli osoba z bardzo poważną kontuzją nie będzie nosić sztywnej ortezy, a jedynie model s, może doprowadzić swój staw do bardzo złej kondycji. Pamiętajmy więc, że nieprawidłowo dobrany aparat przyniesie nam więcej szkody niż pożytku - na pewno nie wyleczy on bowiem kontuzji.