Sport i Rekreacja

Masaż sportowy - poradnik

Większa aktywność fizyczna sprawia, że coraz większe grono interesuje się sportem i jego wpływem na organizm. Nie da się ukryć, że każda aktywność fizyczna, bez względu na to czy wykonywana zawodowo, czy amatorsko ma zbawienne skutki dla naszego organizmu. Na szczęście, coraz więcej ludzi przekonuje się o superlatywach, jakie niesie ze sobą uprawianie sportu. Sport, aktywność  fizyczna, szeroko pojęty ruch współoddziałuje na wszystkie nasze układy i narządy - w mniejszym lub większym stopniu. To właśnie uprawianie sportu wpływa między innymi na nasze dobre samopoczucie, zmniejszenie ryzyka chorób serca, a także dostarczenie większej ilości tlenu do tkanek, co wpływa na pozytywne wyniki krwi. Nie da się ukryć, że regularne uprawianie sportu ma również oddziaływanie na tkankę tłuszczową, z którą większość ludzi usilnie walczy. Organizm człowieka jest bardzo złożony mechanizm nad którym człowiek nie może mieć przewagi. Dokładnie wie, w którym momencie zbuntować się, bądź całkowicie przerwać trening. Nie ma mowy, by wrócić szybko do czynności, której nie może wykonać. Dokładnie rejestruje każdą czynność, każdy ruch jest zapamiętywany na długo. Jest to dowód na to, aby trening co jakiś czas urozmaicać, dodawać nowe elementy, nowe ćwiczenia co odróżni jeden dzień treningu od drugiego. Zapobiega to rutynie, pomaga osiągnąć znacznie więcej, niż przy ćwiczeniach, które zna się na pamięć. Wpływa to również na zapobieganie zakwasom, które są produktem beztlenowej pracy mięśni.

Aktywność fizyczna, sport i wszelki ruch u człowieka wyzwala wiele reakcji, z których większość jest nam znana: przyśpieszony oddech, zaczerwienienie twarzy czy ogólne zmęczenie organizmu. I pot, który występuje na prawie całym ciele. Ważnym jest, aby po zakończonym treningu dostarczyć organizmowi niezbędnych do regeneracji elektrolitów, składników odżywczych.

Podajmy przykład: po treningu można zjeść sałatkę z kurczakiem, a jako napój nawadniający wykorzystać proporcję- 3/4 l wody i 1/4 l soku z pomarańczy 100%. To połączenie może być dobrą regeneracją utraconych składników podczas treningu.

Dobrym sposobem na zregenerowanie po wysiłku fizycznym, niezależnie, czy sport uprawiamy amatorsko, czy zawodowo może być masaż sportowy. Wykwalifikowana kadra masażystów doskonale dopasuje odpowiedni zakres masażu - w zależności od rodzaju wysiłku i partii mięśni, które są nadzwyczaj obciążone. Poniżej postaramy się udowodnić  jak zbawienny efekt może uzyskać dzięki masażu. Z pewnością te zalety powinny skłonić na aby dopisać ten zabieg na swoją listę regeneracyjną.

Oddziaływanie masażu sportowego na poszczególne układy człowieka

Skóra i tkanka podskórna

Każdy masaż, więc i sportowy również zaczynany jest od przyzwyczajenia tkanek osoby masowanej do rąk masażysty. Ma to na celu zwiększenie poziomu relaksacji, uniknięcie szoku, który może nastąpić podczas wykonywania mocniejszych technik. Nie tylko. Masaż wpływa również na usuwanie obumarłego naskórka, który wraz z płynnymi ruchami usuwany jest ze skóry w celu pojawienia się nowego, a przy okazji reguluje oddychanie skórne. Poprawiona zostaje również czynność gruczołów łojowych i potowych, w celu zapewnienia lepszej termoregulacji. W skórze zachodzi szybszy przepływ zarówno krwi i limfy, więc zapobiega to gromadzeniu się substancji przemiany materii w organizmie. Zapewnienie także skórze elastyczności podczas tego masażu powinno być czynnikiem decydującym, szczególnie dla płci pięknej uprawiającej sport.

Kości, stawy i mięśnie

Skoro już na poziomie powierzchownych komórek wiadomo, że masaż sportowy poprawia ukrwienie tkanek, wraz z wykonywaniem mocniejszych technik masaż będzie wpływał także na warstwy położone poniżej, czyli mięśnie, stawy i kości. Zapewnienie elastyczności tkanki łącznej i aparatu więzadłowego wpływa na zminimalizowanie wystąpienia kontuzji (zwichnięcie stawów czy naderwanie więzadeł). Oczywiście, z tymi kontuzjami związany jest również inny czynnik: odpowiednia rozgrzewka! Należy o tym pamiętać, mając na uwadze, iż więzadła pomimo swojej elastyczności są kruche, jeśli nie są odpowiednio przygotowane do wysiłku fizycznego. Dla stawów niska temperatura podczas ćwiczeń jest zabójcza.

Masaż oddziałuje również na tkankę łączną i mięśniową, powodując jej przyrost. Zabiegi zapewniają lepsze odżywienie, dzięki czemu tkanki i komórki mogą rosnąć w masę. Jeśli chodzi o mięśnie, to odpowiednie techniki masażu mogą spowodować rozluźnienie tkanek, jak i ich napięcie- przydatne zabiegi będą odpowiednio dla zawodników cierpiących na stres przed startem, jak i nadmierną apatię. Praca nad mięśniami, które zostały poddane pracy beztlenowej, umożliwia szybsze pozbycie się negatywnych skutków uprawiania sportu- zakwasów, przyśpieszając utlenienie kwaśnych metabolitów.

Układ krążenia

Wiadomym jest, że masaż ma zbawienne skutki, jeśli chodzi o dwa powyższe układy- to jednak nie koniec zalet. Zarówno na układ krążenia, jak i układ limfatyczny masaż wpływa równie pozytywnie co na skórę i warstwy pod nią. Na drodze odruchowej i ciepła, jakie niosą za sobą wykonywane posunięcia po skórze pacjenta naczynia krwionośne rozszerzają się, przez co zwiększa się częstotliwość dostarczania tlenu do komórek ciała. Dzięki temu również i na tej drodze mogą zostać usunięte niepotrzebne resztki z przemian chemicznych, przez nerki i płuca. Większa ilość tlenu w organizmie przyczynia się do poprawy samopoczucia, zminimalizowania objawów senności czy zmęczenia.

Układ nerwowy

Przede wszystkim masaż będzie działał na obwodowy układ nerwowy, czyli odpowiedzialny za nerwy umieszczone w kończynach. Oddziałuje także na ośrodkowy układ nerwowy, lecz nieco w mniejszym stopniu. Odpowiedzialny jest za wysyłanie bodźców do mięśni, gruczołów a także poszczególnych narządów w organizmie. Również na ten układ może wpływać na siebie odwrotnie: albo pobudzać, albo zwalniać poszczególne funkcje. Wykorzystywane jest to w momentach, gdy sportowcy są zbyt pobudzeni przed startem, czy wręcz przeciwnie, gdy występuje apatia przedstartowa.

Układ oddechowy

Układ oddechowy będzie współgrał z innymi układami, tj. krążenia, nerwowy czy hormonalny. Masaż powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych, powoduje dopływ zwiększonej ilości krwi, która musi przejść przez obieg, w tym przez obieg mały (płucny), który zaopatruje w tlen głównie płuca. Masaż będzie powodował zwiększenie ruchomości klatki piersiowej, a co za tym idzie wzrost pojemności życiowej płuc. Płuca intensywniej pracują, przez co zwiększają swoją żywotność. Również i tutaj zastosowanie będzie dwojakie: zarówno pobudzające, dla sportowców z apatią przedstartową, jak i zwalniające, dla tych sportowców, których ogarnęła "gorączka przedstartowa".

Tematy: