Zdrowie / Uroda / Ciało / Umysł

Bezpieczne opalanie - 10 Porad

Opalenizna to znak dobrze spędzonych wakacji. Jednak jeśli już pierwszego dnia doznasz poparzenia słonecznego, okaże się, że cały urlop nie będzie udany.

Postaramy się przedstawić kilka porad jak bezpiecznie się opalać i jak sprawić aby opalenizna była trwała oraz miała ładny brązowy odcień:

  • 1. Przyzwyczaj skórę do opalania przed wyjazdem
    Przed odlotem do ciepłego kraju przyzwyczaj Twoją skórę do dłuższej obecności na słońcu w miejscu zamieszkania, aby Twoja skóra nie była zupełnie blada.
  • 2. Stopniowe opalanie
    Nie opalaj się w pierwszym dniu wakacji bez umiaru. Stopniowo zwiększaj dawki słońca każdego dnia, dzięki czemu unikniesz poparzenia przez słońce.
  • 3. Opalanie w cieniu
    Zapewne nie wiedziałeś, jednak w cieniu również można się opalać. Jest to korzystna metoda opalania, szczególnie dla osób z wrażliwą skórą. Proces ten będzie odpowiednio wolniejszy jednak na pewno bezpieczniejszy.
  • 4. Ochrona ciała dzięki kremom do opalania
    Zaraz po przyjściu na plażę posmaruj się kremem z filtrem. Nie zapomnij również nałożyć krem jeśli wybierasz się na całodniowe wycieczki. Gdy ciało jest w ruchu proces opalania jest jeszcze szybszy. Ponawianie nakładania kremu powinno odbywać się ok. co dwie godziny.
  • 5. Filtr kremu a Twoja karnacja oraz miejsce opalania
    Jednym z głównych błędów popełnianych przez plażowiczów jest niewłaściwie dobrany filtr kremu do opalania. Powinieneś wziąć pod uwagę zarówno jaką masz karnację, jak i miejsce, w którym się opalasz. Przykładowo jeśli spędzasz wakacje w Turcji lub Hiszpanii powinieneś zaopatrzyć się w filtr co najmniej 20. Osoby o jasnej karnacji nie powinny jednak tego robić zbyt szybko. W krajach o mniejszej wartości nasłonecznienia w zależności od karnacji można wybrać faktor 15 lub 10 na początek a po kilku dniach opalania się przejść na krem o mniejszej ochronie. Najbardziej narażone na poparzenia są osoby o karnacji bladej i rudych włosach. One powinny stosować na początek nawet filtr 30.
  • 6. Woda a opalanie
    Przed wejściem do wody zaaplikuj większą warstwę kremu na twarz i ramiona. To miejsca  najbardziej narażone na poparzenia słoneczne  podczas pływania czy zabawy w wodzie. Po kąpieli wytrzyj się ręcznikiem i znów posmaruj kremem.
  • 7. Jak długo opalać się aby było bezpiecznie
    Nie bez powodu lekarze zalecają, aby czas opalania nie był zbyt długi (30 min). Osoby przebywające większość czasu na słońcu zwiększają możliwość zachorowania na raka skóry. Obowiązuje zasada, że im ciemniejszą mamy skórę, tym dłużej możemy się opalać. Osoby o bardzo jasnej skórze w ogóle nie powinny przebywać na słońcu, zaś osoby ciemnoskóre mogą przebywać na słońcu ponad dwukrotnie dłużej niż osoby z grupy pierwszej i drugiej.
  • 8. Opalanie dla dzieci
    Dzieci do 2 roku życia w ogóle nie powinny się opalać. Natomiast dzieci starsze powinny zostać stopniowo przyczajone do słońca. Przez pierwsze dni można pozwolić im pozostawać na pełnym słońcu maksymalnie godzinę. Potem coraz dłużej i dłużej. Pamiętaj jednak, że dziecko zawsze powinno mieć na głowie czapeczkę! Dzieci są szczególnie narażone na udar słoneczny.
  • 9. Samoopalacz na początek
    By dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości witaminy D3, która jest w naszym organizmie niezbędna do prawidłowej gospodarki wapniem i fosforem trzeba choć przez jakiś czas dziennie przebywać w świetle słonecznym.
    Jeśli jednak nie wybieramy tego typu aktywności wyłącznie ze względu na dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości witamin, a tylko dlatego, by zabrązowić , zdecydujmy się na samoopalacz.
  • 10. Zabezpieczenie znamion. I co z trądzikiem
    Zabezpiecz znamiona przed działaniem promieni słonecznych stosując tzw. sunblocker czyli krem, który całkowicie zablokuje działania słońca w tym miejscu. Ochrona znamion przed słońcem jest tak ważna, ponieważ pod jego wpływem ze znamienia może rozwinąć się czerniak.
    Dla osób o cerze ze zmianami trądzikowymi są specjalne kremy, które nie będą powodowały nasilania się problemów skórnych.