Zdrowie / Uroda / Ciało / Umysł

Czas bezpiecznego opalania

Wszyscy wiemy, że długie spędzanie czasu na ostrym słońcu bez użycia kremów z filtrem ochronnym jest szkodliwe dla skóry. Zagrożenie powodują promienie UV. Powinniśmy pamiętać, że kremy z filtrami przeciw promieniom UV powinniśmy stosować nie tylko na plaży, ale także spacerując czy zwiedzając miasto.

W Polsce największe promieniowanie ultrafioletowe występuje w wysokich górach - na szlakach turystycznych w Tatrach. Poziom indeksu UV w tym regionie (Dolina Pięciu Stawów lub Morskie Oko) dosięga poziomu 9.

W Polsce południowe poziom UV waha się pomiędzy 7, a 8.

Północna Polska posiada współczynnik UV 6-7.

Wyżej wymienione poziomy promieniowania UV swoje wartości mają odzwierciedlenie w średnim zachmurzeniu w danym regionie.


Ważnym czynnikiem jest karnacja jaką posiadamy. Jeśli chcemy dowiedzieć się ile możemy być na pełnym słońcu bez filtrów, musimy wiedzieć jaki mamy typ karnacji. Czym ciemniejsza karnacja, tym dłużej możemy się opalać i przebywać na słońcu.

Długość przebywania na pełnym słońcu, a karnacja:

  • skóra jasna z piegami, jasne włosy, niebieskie oczy  - 20 minut przebywania na pełnym  słońcu
  • jasna skóra, jasne lub ciemniejsze włosy, oczy niebieskie lub zielone - 25 minut przebywania na słońcu
  • skóra brązowa, oczy brązowe - 25 minut przebywania na słońcu


W trzeciej grupie znajdują się osoby o skórze i oczach brązowych. One mogą przebywać na pełnym słońcu bez zabezpieczenia przez 30 minut.


Promieniowanie UV przybiera największe wartości w okolicach południa (12-14).