Zdrowie / Uroda / Ciało / Umysł

Jakie buty na crossfit?

Trenowanie wymagających dyscyplin sportowych to zawsze spory dylemat przy wyborze odpowiedniego wyposażenia. W tej kategorii crossfit od lat ma pozycję lidera. Mimo że na rynku pojawia się coraz więcej modeli butów przeznaczonych właśnie do treningów tego typu, osoby początkujące wciąż popełniają błędy. A błąd w tym zakresie może łączyć się z poważną kontuzją. Jak więc wybrać buty na crossfit?

Wybierz z głową, dbaj o zdrowie

Jak wiadomo, wybór butów jest jednym z pierwszych kroków, jakie czynimy, gdy rozpoczynamy przygodę z nową dyscypliną sportową. Każda żyjąca aktywnie osoba zdaje sobie sprawę z tego, że porządne obuwie sportowe jest nie tylko gwarancją osiągania coraz lepszych wyników, ale także bezpieczeństwa i komfortu w trakcie wykonywania ćwiczeń. Jeśli chodzi o crossfit to szczególnie narażone są stawy skokowe, więzadła oraz mięśnie, które przy różnorodnych ruchach bardzo intensywnie pracują. Ochronę przed kontuzjami zapewnią nam tylko buty dostosowane do specyfiki sportu. Choć nie zawsze buty treningowe są w stanie sprostać niełatwym wymaganiom crossfitu. Bardzo często są zbyt miękkie, za bardzo elastyczne i nie stabilne. Są to wszystkie te cechy, których podczas zakupu butów na crossfit należy się wystrzegać!

Nie biegowe, nie fitnessowe, ale do crossfitu

Na szczęście crossfiterów, coraz większa liczba marek interesuje się tą dość świeżą jeszcze dyscypliną sportową (powstała ona w 2001 roku). Obecnie w internetowych sklepach sportowych bardzo często można znaleźć osobny dział poświęcony crossfitowi, m.in. na stronie https://up8.com/buty/crossfit. To właśnie tam powinniśmy szukać idealnego obuwia do crossfitu. Możliwości butów biegowych czy fitnessowych prawdopodobnie okażą się niewystarczające. Ich lekkie, przewiewne cholewki co prawda świetnie odprowadzają wilgoć, jednak nie zapewnią stabilności podczas podnoszenia ciężarów. Również podeszwa takich butów będzie zbyt miękka i elastyczna dla potrzeb crossfitera.

Jak wybrać buty na crossfit?

Dobre buty do crossfitu ocenisz po podeszwie. Powinna ona być wystarczająco twarda, by stabilnie utrzymywała nas na nogach, ale też optymalnie elastyczna, by swobodnie biegać czy stawać na palcach. Ważne, by nie była zbyt cienka, ponieważ buty do crossfitu bardzo szybko się niszczą przez intensywność eksploatowania w codziennym użytkowaniu. Kolejnym istotnym punktem przy wyborze tego typu obuwia jest materiał, z jakiego wykonano cholewkę. Przewiewne, miękkie siateczki nie wchodzą w grę! Do crossfitu potrzebujemy stabilnego trzymania stopy, ale również systemu odprowadzania wilgoci. Trzeba więc znaleźć złoty środek pomiędzy przewiewnością a stabilizacją.

Choć zadanie wydaje się trudne, tak naprawdę jest nieuniknione, jeśli chcesz efektywnie i bezpiecznie trenować crossfit. Przy wyborze kieruj się potrzebami, jakie generuje ten sport. Tylko odpowiednie wsparcie, jakie dają nam dobrze dobrane buty, zapewni ci pełną radość z treningu crossfit.

up8.com - obuwie i odzież dla miłośników sportu.